Fundusze i prywatna kolekcja książek Christophera Codringtona umożliwiły powstanie tej zachwycającej biblioteki. Dostęp do niej jest ograniczony, z zasobów mogą korzystać tylko studenci i badacze, ale każdy może wybrać się na wirtualny spacer po jej wnętrzach.

The Codrington Library

Biała, marmurowa figura zamyślonego mężczyzny w stroju rzymskim, wzorowana na antycznych rzeźbach, wyraziście odcina się na tle ciemnozielonych regałów wypełnionych książkami. Jej twórcą jest słynny rzeźbiarz Sir Henry Cheere, a postacią, którą ów monument przedstawia – Christopher Codrington, fundator biblioteki.

Codrington, żyjący w latach 1668-1710, wsławił się żołnierską służbą na rzecz Imperium Brytyjskiego. Jego ojciec, także Christopher Codrington, był gubernatorem Brytyjskich Wysp Podwietrznych, junior przejął to stanowisko po śmierci rodzica w 1699 roku. Prócz pracy dla rządu prowadził liczne interesy na Karaibach, w tym posiadał plantacje obsługiwane przez niewolników. Przyniosły mu one wielką fortunę. To właśnie jej część, razem z prywatnymi zbiorami książek kolekcjonowanych z zapałem przez całe życie, przeznaczył na utworzenie biblioteki przynależnej do oksfordzkiego All Souls College. Budowę okazałego gmachu ukończono w 1751 roku, umeblowano i wyposażono w imponujące zbiory. Od tamtego czasu nieprzerwanie służą one studentom i naukowcom.

Osoba fundatora budzi dziś kontrowersje. Grupa studentów „Common Ground Oxford” działająca na rzecz rewizji kolonialnej przeszłości Oksfordu, a także znany aktywista Oluwafemi Nylander wnioskowali o zmianę nazwy biblioteki, a także usunięcie z niej statui upamiętniającej fundatora. Odpowiedź rzecznika prasowego uniwersytetu była jednoznaczna: „Nazwa biblioteki oraz umieszczone w niej posągi odzwierciedlają fakty historyczne, które – podobnie jak dzieje niewolnictwa – nie mogą zostać zmienione”.

Aktualnie biblioteka udostępnia zbiory obejmujące około 185 000 woluminów, z czego blisko jedna trzecia to zabytkowe księgi powstałe przed 1800 rokiem. Znaczna część zasobów to książki dotyczące historii – dziejów Europy i świata, nauki, militariów. Spora kolekcja obejmuje też zagadnienia związane z prawem i socjologią.

Zła wiadomość jest taka, że do The Codrington Library dostęp mają wyłącznie studenci i badacze. Dobra: że mogą o niego wnioskować osoby uczące się nie tylko na uniwersytecie oksfordzkim. Mile widziane są osoby z dowolnej uczelni, niemniej każdy zainteresowany zobowiązany jest wypełnić formularz zgłoszeniowy określający powód, dla którego chce skorzystać z biblioteki. Ta ścisła selekcja ma na celu zapewnienie komfortu pracy w bibliotece – do dyspozycji osób dopuszczonych do korzystania w niej pozostawiono luźno rozstawione pulpity i mnóstwo zacisznej przestrzeni. Skupienie się nad zawikłanymi przemyśleniami w tych warunkach z pewnością nikomu nie sprawi trudności.

Zważywszy jednak na fakt, że bardzo wielu ludzi chciałoby zobaczyć to miejsce, biblioteka udostępniła opcję wirtualnego zwiedzania. Jest ona dostępna bezpłatnie, przez całą dobę i dla każdego. Zapraszamy zatem na spacer po osiemnastowiecznych wnętrzach: Robert Wiśniewski

Wirtualny spacer po The Codrington Library - zobacz

Zdjęcia: Jun Aishima

 

 
Wesprzyj nas