Wielu z nas, czytelników, ma większe lub mniejsze zbiory książek. I zdarza się nam, że trzymamy je w różnych miejscach – szafach, piwnicach, garażach – nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, jaki te warunki będą miały wpływ na ich trwałość. W jakich warunkach należy przechowywać książkę i jak ją pielęgnować, aby służyła nam jak najdłużej?

Jak zadbać o książki

Czy łatwo zadbać o książki?
Zapewnienie książkom właściwych i przyjaznych dla nich warunków nie jest wcale takie trudne, o ile nie mówimy o zbiorach muzealnych – ale i wtedy wystarczy fachowa profilaktyka. Znane z filmów czy powieści trzymanie książek za pancernymi szybami, w komorach próżniowych i innych tego typu miejscach dotyczy naprawdę nielicznych i wyjątkowo cennych egzemplarzy, takich jak np. rękopisy Leonarda da Vinci czy konstytucja Stanów Zjednoczonych.

Co książkom szkodzi najbardziej?
W pierwszej kolejności książkom szkodzą złe warunki atmosferyczne, tj. zbyt niska lub wysoka temperatura, zbyt silne nasłonecznienie lub jasne oświetlenie, wilgoć i słaba cyrkulacja powietrza. Często książkom szkodzi też technologia, w jakiej zostały wykonane – ale o tym za chwilę.
W zasadzie, póki trzymamy książki w pokoju, w którym panuje temperatura pokojowa (18-25°C), prawidłowa wilgotność (40-60%), książki nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub intensywnego światła jarzeniowego i które jest regularnie wietrzone, to nie powinniśmy się niczym martwić. Warto też zadbać o to, aby w powietrzu nie unosił się kurz oraz by książek nie dosięgały intensywne zapachy i dym, np. papierosowy. Przeszklone witryny lub gablotki pomogą w uniknięciu szkodliwego działania tych czynników na nasze zbiory.

Technologia książki
Choćbyśmy jednak zapewnili najlepsze warunki naszym książkom, to nie zagwarantują one wieloletniej trwałości, jeśli same książki są wykonane z kiepskiej jakości materiałów. Powszechną zmorą książek naszych czasów jest papier o wysokiej kwasowości, używany w druku wysokonakładowym od połowy XIX wieku. Materiały użyte do produkcji tego papieru powodują szybki rozkład wiązań celulozowych, a w konsekwencji praktycznie samoistne żółknięcie i kruszenie papieru w bardzo szybkim czasie, bo zachodzące już po kilkunastu-kilkudziesięciu latach. Poza dość kosztowną czynnością odkwaszania papieru nie mamy na to specjalnie wpływu – jednak zachowanie pozostałych zasad dbania o książki na pewno pomoże nam utrzymać je w dobrym stanie nieco dłużej. Jan Grochocki

 

Jak zadbać o książki

 
Wesprzyj nas