Już okładka tej książki zwraca uwagę pośród innych na księgarskiej półce. Przybita do podłogi gwoździem dłoń, mroczna i krwista kolorystyka przyciagają uwagę. Lektura nie przynosi zawodu – książka to znakomity kryminał, mroczny i brawurowy, z należytymi zwrotami akcji i wyrazistymi sylwetkami bohaterów.

Arne Dahl zabłysnął na firmamencie powieści kryminalnej w 1990 roku, stając się jednym z nabardziej uznanych w branży pisarzy skandynawskich. Jest autorem cyklu, jak do tej pory, jedenastu książek o specjalnej jednostce szwedzkiej policji do walki z przestępstwami o zasięgu międzynarodowym. „Misterioso” to pierwsza pozycja wydana w Polsce nakładem wydawnictwa Muza.

Kim jest tajemniczy morderca szwedzkich finansistów, miłośnik jazzu i charakterystycznego sposobu zabijania, nie pozostawiający żadnych śladów na miejscu zbrodni? Zadanie wykrycia sprawcy otrzymuje specjalna jednostka policji, Drużyna A, w skład której powołano kilkoro policjantów płci obojga, o zróżnicowanych umiejętnościach i charakterach. I tu jeden z mocnych punktów autora – świetnie zarysowane postacie, z własną historią, słabościami i mocnymi punktami, szybko zyskującymi sympatię czytelnika. Nic nie można także zarzucić prowadzeniu akcji – trzyma ona w napięciu, a czytelnik uczestniczy z coraz większym zaangażowaniem w policyjny wyścig z czasem. (TW)

Arne Dahl – Misterioso
Wydawnictwo Muza 2010

 
Wesprzyj nas