”Szelmostwa lisa Witalisa” to jedna z tych książek, które choć przeznaczone dla dzieci, dorosłych rozbawić mogą jeszcze bardziej niż najmłodszych. Ponadczasowy utwór Jana Brzechwy ukazał się niedawno z ilustracjami Katarzyny Nowowiejskiej.

Szelmostwa lisa WitalisaList Witalis, mieszkaniec nory w okolicach Łomży jest spryciarzem i kombinatorem. Ujmująca powierzchowność, elokwencja i erudycja pomagają mu w manipulowaniu innymi mieszkańcami lasu dla doraźnych bądź długotrwałych korzyści. Dzięki tym wrodzonym talentom udaje mu się zostać prezydentem lasu i w majestacie prawa żyć ponad stan, rzecz jasna na koszt wyborców. Brzmi znajomo, brzmi życiowo.

Napisana w 1953 roku wierszowana bajka pozostaje aktualna i pozostanie tak długo, jak długo politycy będą zdobywać poparcie za pomocą wciąż tych samych sztuczek, gładkich słówek i niemożliwych do spełnienia obietnic. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się by w tej opowiastce było cokolwiek przeznaczonego dla dzieci – a jest.

Twórczość Jana Brzechwy cieszy się popularnością już od wielu dekad właśnie dlatego, że autorowi udało się zawrzeć w prostych strofach satyryczne spostrzeżenia opisujące polską rzeczywistość, czytelne dla odbiorców dorosłych, a jednocześnie przedstawiać świat atrakcyjny dla małego dziecka, które w poczynaniach postaci dostrzeże uproszczoną wersję tego, co rozbawi, a może i zastanowi starszych odbiorców.

“Szelmostwa lisa Witalisa” przypominają dzieciom o tym, że oszukiwanie innych nie popłaca i wiąże się z zasłużoną karą, od której nie da się uciec. Cóż z tego, że lisowi udało się okpić innych raz, drugi czy trzeci – w końcu i tak przychodzi moment, gdy nie da się uciec od odpowiedzialności za swoje czyny. Robert Wiśniewski

Szelmostwa lisa Witalisa

Szelmostwa lisa Witalisa

Jan Brzechwa, Szelmostwa lisa Witalisa, Ilustracje: Katarzyna Nowowiejska, Wydawnictwo Wilga, Seria z Niezapominajką, Premiera w tej edycji: 24 maja 2017
 
Seria z Niezapominajką wydawnictwa Wilga to cykl klasycznych, ponadczasowych i przede wszystkim mądrych książek polskich pisarzy, na których wychowały się pokolenia Polaków. Nazwa serii nie jest przypadkowa, bowiem książki, które się w niej ukażą, przywołają rodzicom i dziadkom najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, a dzieciom przedstawią nowych bohaterów – przyjaciół na całe życie.
 
 

Szelmostwa lisa Witalisa