Książka “Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” to zbiór pełen najzabawniejszych i wartych zapamiętania myśli o życiu, wszechświecie i chrapaniu Terry’ego Pratchetta.


Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalneMiałbym więcej entuzjazmu dla nieszablonowego myślenia, gdyby istniały dowody na jakiekolwiek myślenie, nawet szablonowe.

Najbardziej cytowany pisarz naszych czasów obdarzony był specyficznym poczuciem humoru, co uczyniło z niego zarówno autora bestsellerów, jak i niewyczerpane źródło mądrości życiowej.

Ten zbiór pełen jest jego najzabawniejszych i wartych zapamiętania myśli o życiu, wszechświecie i chrapaniu.

***

Przez całe życie, odkąd skończyłem dziewięć lat, cieszyły mnie słowa…
Słowa zmieniają nas z małp w ludzi. Tworzymy je, zmieniamy, ścigamy je i żyjemy nimi – są końmi roboczymi, dźwigającymi dowolny ładunek, a ich użycie to wysoce uniwersalny klucz autorskiego rzemiosła. Są takie chwile, kiedy błędne słowo jest właściwym słowem, są takie, kiedy słowami można manipulować, a wtedy to cisza krzyczy. Opieka nad nimi, karmienie i nawet hodowla to część fachu, w którym jestem czeladnikiem.
Terry Pratchett, Trinity College Dublin, 2010

Terry Pratchett należał – i wciąż należy – do najpopularniejszych i najczęściej cytowanych autorów w Wielkiej Brytanii i na świecie. Zyskał sławę i uznanie jako autor światowego bestselleru – cyklu o świecie Dysku, którego pierwszy tom, “Kolor magii”, został opublikowany w 1983 r. (w Polsce w 1994 r.), oraz jako niestrudzony bojownik kampanii o ważne sprawy, od ochrony zwierząt po badania nad chorobą Alzheimera. Jest autorem ponad pięćdziesięciu książek, tłumaczonych na trzydzieści osiem języków. Jego powieści doczekały się licznych adaptacji scenicznych i ekranowych. Był laureatem wielu nagród, wśród nich Medalu Carnegie, otrzymał też tytuł szlachecki za swe zasługi dla literatury – choć utrzymywał, że największą jego zasługą dla literatury było powstrzymywanie się od jej pisania. Porzucił szkołę bez zdawania egzaminów, a jednak uzyskał dziesięć tytułów doktora honoris causa. Zmarł w marcu 2015 r.

Terry Pratchett
Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne
Przekład cytatów:
“Dobry omen” – Juliusz Wilczur-Garztecki i Jacek Gałązka
“Nomów księga kopania” – Jarosław Kotarski
pozostałe – Piotr W. Cholewa
Opracowanie: Elżbieta Gepfert
Wydawnictwo Prószyński Media
Premiera: 14 listopada 2017
 
 

Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne


LUDZKA NATURA

Wszystkie triumfy i katastrofy tego świata ludzie powodują nie dlatego, że są z gruntu źli albo z gruntu dobrzy, lecz dlatego, że są z gruntu ludźmi.
Dobry omen

Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
Wiedźmikołaj

Niektórzy ludzie zrobią cokolwiek, żeby tylko sprawdzić, czy zrobienie tego jest możliwe. Gdyby w jakiejś grocie umieścić duży przełącznik z tabliczką: „Przełącznik Końca Świata! NIE DOTYKAĆ”, farba na niej nie zdążyłaby nawet wyschnąć.
Złodziej czasu

Jeśli cokolwiek przygnębiało go bardziej niż własny cynizm, to fakt, że często nie był aż tak cyniczny, jak prawdziwy świat.
Straż! Straż!

Inteligencja stworzenia znanego jako Grupa jest równa pierwiastkowi kwadratowemu z liczby jej członków.
Bogowie, honor, Ankh-Morpork

Zło zaczyna się wtedy, kiedy zaczynasz traktować ludzi jak rzeczy.
W północ się odzieję

O wiele łatwiej winić o wszystko Ich. Ponura i przygnębiająca zdawała się myśl, że Oni to tak naprawdę My. Jeżeli to Oni, to nikogo nie można obwiniać. Ale jeśli to My, to czym Ja będę? W końcu jestem jednym z Nas. Muszę być. Z całą pewnością nigdy nie uważałem się za kogoś z Nich. Zawsze należymy do Nas. To Oni robią wszystko, co złe.
Bogowie, honor, Ankh-Morpork

Wydaje mi się czasem, że ludzie powinni zdawać porządny egzamin, zanim będą mogli zostać rodzicami. To znaczy nie tylko praktyczny.
Złodziej czasu

Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję. Ludzie lubią przedstawienia…
Piekło pocztowe

Osobiste to nie to samo co ważne. Ludziom tylko się tak wydaje.
Panowie i damy

Zdanie „Ktoś musi coś z tym zrobić” samo w sobie niewiele znaczy. Ludzie, którzy je wypowiadają, nigdy nie kończą „a tym kimś jestem ja”.
Wiedźmikołaj

Bierzesz ludzi, którzy na oko niczym się nie różnią od ciebie i ode mnie, ale kiedy połączysz ich wszystkich razem, dostajesz tego wielkiego, obłąkanego szaleńca z granicami państwowymi i hymnem.
Potworny regiment

Jeśli człowiek prosi o radę, to z pewnością nie po to, by mu jej udzielono. Chce raczej, by ktoś był obok, kiedy mówi sam do siebie.
Bogowie, honor, Ankh-Morpork