Książka “Słynne mapy” omawia najciekawsze, najważniejsze zachowane mapy oraz barwne historie związane z ich powstaniem.

Słynne mapyHistoria map zaczyna się w chwili, gdy ludzie nauczyli się umieszczać na skałach znaki graficzne. Począwszy od tych najprostszych komunikatów, ubogich jeszcze w formie, zawierających ograniczone treści, rozpoczęła się ewolucja map – a to fascynująca odyseja; od prymitywnych rytów po mapy cyfrowe dostępne w internecie. „Najstarsze mapy mówiły człowiekowi nie tylko o jego lokalizacji w konkretnym terenie, lecz także pozwalały na umiejscowienie się w systemie dzieła stworzenia i uznawanych wówczas wartości” – pisze Jerry Brotton, autor książki „Słynne mapy. Arcydzieła światowej kartografii i ich tajemnice”. Pozwalają się o tym przekonać umieszczone w niej liczne reprodukcje zabytkowych arkuszy.

Słynne mapy

Te mapy zachwycają, bo pokazują, jak skomplikowaną drogę przebył gatunek ludzki do miejsca, w którym znajduje się dziś. Dokumentują powolne, mierzone w stuleciach, poznawanie naszej planety i są jednocześnie świadectwem gigantycznego wysiłku podjętego przez przedstawicieli wszelkich nacji, włożonego w zrozumienie otaczającego nas świata, określenie jego kształtu i przede wszystkim – w dążenie do prawdy, ciągłe odrzucanie obowiązującego stanu wiedzy, zwątpienie pozwalające dowiedzieć się więcej, zyskać jeszcze bardziej precyzyjne dane. Historia map jest bowiem także historią omyłek, błędnych osądów i wyobrażeń.

Słynne mapy

Założeniem twórców książki było przedstawienie map sporządzonych w kluczowych momentach dziejów i objaśnienie czytelnikom, w jaki sposób mapy te odpowiadały na najważniejsze pytania swoich czasów. Autor, profesor studiów nad epoką renesansu na londyńskim Queen Mary University i zarazem uznany autorytet w dziedzinie historii kartografii, zdecydował się na podzielenie publikacji na pięć części. Są to: Mapy starożytne i średniowieczne, Podróże i odkrycia, Nowe kierunki w kartografii, Mapy tematyczne i Mapy nowoczesne.

Słynne mapy

I tak oto czytelnik śledząc zamysł Jerry’ego Brottona wyrusza w podróż, która zaczyna się w Babilonie, Persji, Grecji i Rzymie, w czasach gdy pierwsi profesjonalni kartografowie czynili wysiłki, by wyjaśnić odbiorcom jak powstało uniwersum, co widzimy w niebiosach, a także zilustrować wierzenia religijne. Towarzyszą mu słowa Crane’a Brintona, zacytowane przez autora książki: „Ani historyk, ani kartograf nie są w stanie odzwierciedlić wszystkich aspektów rzeczywistości, które chcieliby przekazać” – i to słuszne stwierdzenie, ponieważ z każdą kolejną obejrzaną mapą staje się jasne, że zawsze pozostaje coś do dopowiedzenia, coś o co można by zapytać. Brotton sam zresztą stwierdza, że mapa idealna nie istnieje i nie sposób takiej stworzyć.

Słynne mapy

„Słynne mapy”, podobnie jak wszystkie książki wydawnictwa Arkady od lat znanego z ekskluzywnych edycji, to książka wydana od strony poligraficznej z wielką dbałością. Akurat w tym przypadku to bardzo ważne, ponieważ jakość wydruku pozwala czytelnikowi na podziwianie najdrobniejszych szczegółów umieszczonych w tomie reprodukcji. Aby jeszcze to ułatwić i zarazem zwrócić uwagę odbiorców na to, co w danym arkuszu najważniejsze, niektóre fragmenty map wyróżniono powiększeniem, a każdy z nich został opatrzony profesjonalnym komentarzem. Licząca 256 stron książka z pewnością tematu nie wyczerpuje, ale stanowi solidną podstawę do zaznajomienia się z tematem historii kartografii. Agnieszka Kantaruk

Słynne mapy

Jerry Brotton jest profesorem studiów nad epoką renesansu na londyńskim Queen Mary University i uznanym ekspertem w dziedzinie historii kartografii doby odrodzenia. Napisał m.in. A History of the World in Twelve Maps (Historia świata w 12 mapach) i The Sale of the Late King’s Goods: Charles I and his Art Collection (Wyprzedaż dóbr zmarłego króla: Karol I i jego kolekcja), książkę, która została nominowana do Nagrody Samuela Johnsona oraz nagrody za książkę historyczną im. Marjorie Hessell-Tiltman. Prezentował też w telewizji BBC cykl Maps: Power, Plunder and Possession.

Jerry Brotton, Słynne Mapy. Arcydzieła Światowej Kartografii, wydawnictwo Arkady, Premiera: 12 października 2016
 
 

Słynne mapy