Tysiące, tysiące książek czekają aż do niedzieli na miłośników literatury na 26. Wrocławskich Targach Dobrych Książek. Blisko dwieście wydawnictw przywiozło na wrocławskie Targi swoje najlepsze pozycje książkowe. Specjalne rabaty zachęcają do śmielszych zakupów, co warto wykorzystać, myśląc o prezentach mikołajkowo-świątecznych.

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek | fot. Krzysztof Kaniewski

Wrocławskie Targi zdecydowanie przestały być imprezą handlową – to już właściwie festiwal literacki. Jeśli nawet nie zdecydujemy się na większe zakupy, to warto przyjechać do Hali Stulecia, by posmakować literatury w znacznie szerszym kontekście. I to przyjechać więcej niż raz; bogaty program przyciąga wydarzeniami każdego dnia.

Dobrą literaturę można na Targach nie tylko dotknąć, poprzeglądać, ale i codziennie jej posłuchać. Publiczne czytanie stało się wręcz znakiem firmowym Wrocławia, nic więc dziwnego, że tej formy kontaktu z literaturą nie brakuje na książkowych targach. „Audiobooka na żywo” prezentują wrocławscy aktorzy Agata Skowrońska i Dariusz Bereski. Każdego dnia czytają w całości jedno – dwa opowiadania Philipa K. Dicka, niezwykłego amerykańskiego pisarza, zaczerpnięte ze zbioru Opowiadania najlepsze, wydane przed kilku laty przez Dom Wydawniczy Rebis.

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek | fot. Krzysztof Kaniewski

O książkach podczas 26. WTDK oczywiście można także porozmawiać. Do Wrocławia przybyło ponad 170 autorów, w tym goście z Węgier, Czech i Rumunii. Na reporterską dyskusję zapraszają m.in. Mariusz Szczygieł, Olga Gitkiewicz, Kamil Bałuk, Jacek Antczak, Marta Abramowicz, Anna Wiatr czy Katarzyna Wężyk. Podczas spotkań autorskich nie zabraknie dyskusji o palących problemach współczesnej Europy, m.in. za sprawą Norweżki Hege Storhaug i jej książki Islam. Jedenasta plaga. Dla podróżników gratką będzie spotkanie z Tomaszem Owsianym na kanwie książki Pod ciemną skórą Filipin lub z Agnieszką Martinką, autorką publikacji Połowinka. Rowerem na Ural, powstałej po wyprawie rowerem z Lublina na Ural. Spotkanie z Agnieszką Martinką z pewnością okaże się także interesujące dla tropiących ślady historii (ojciec autorki doświadczył zesłania na Ural).
Na spotkanie z historią zapraszają ponadto Daniel Wojtucki I Stanisław Zobniów, autorzy książki Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i Ziemi Kłodzkiej – opowiedzą o dawnym prawie zwyczajowym, m.in. o tym, jak w XVI–XVIII wieku karano dzieciobójczynie, psychopatycznych morderców, wstających z grobu zmarłych i innych przestępców. Zaś Ryszard Filipowicz, autor książki Z rozstrzelanego miasta podzieli się powojennymi, wrocławskimi wspomnieniami, a Beata Kost, autorka książki Kobiety ze Lwowa, przybliży sylwetki kobiet współtworzących to miasto.
Warto także zajrzeć do sali, w której z czytelnikami spotka się Katarzyna Madoń-Mitzner, autorka Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu. Z kolei miłośnicy fotografii mają okazję do osobistego spotkania z Chrisem Niedenthalem, nie powinni też przegapić rozmowy wokół albumu Książ od kuchni w obiektywie Louisa Hardouina, nadwornego kucharza Hochbergów. Dla wielbicieli kryminału wrocławskie Targi to okazja do poznania Ryszarda Ćwirleja, twórcy kryminału neomilicyjnego lub udziału w rozmowie z Jarosławem Rybskim, debiutantem w dziedzinie retrokryminału, którą poprowadzi mistrz gatunku, Marek Krajewski. A o serii Kryminał pod psem z Anną Matyszczak porozmawia Marta Mizuro.

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek | fot. Krzysztof Kaniewski

Cztery dni targowe mocno wypełnione są spotkaniami autorskimi i warsztatami (na niektóre warsztaty obowiązują zapisy). Zaplanowano spotkania m.in. dla maluchów, chociażby poświęcone nauce czytania metodą sylabową czy warsztaty na kilkaset (!) osób dla młodzieży z Michałem Zawadką; organizatorzy są przygotowani, że we Wrocławiu padnie rekord liczby uczestników słuchających motywacyjnych porad autora Chcę być kimś. Czyli jak osiągnąć cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone.
Targi to także idealne miejsce do zdobycia autografów autorów, którzy czekają na czytelników na stoiskach wydawnictw.

Jeśli ktoś uzna, że to wciąż jeszcze zbyt mało atrakcji, może wybrać się na wystawy – np. ilustracji czy też biograficzne, których bohaterami są James Joyce i Stanisław Vincenz. I absolutna nowość Wrocławskich Targów Dobrych Książek – w tym roku po raz pierwszy imprezą towarzyszącą stały się Targi Wszystkiego Dobrego. W kuluarach zagościła strefa sztuki i ładnych przedmiotów. Co tu znajdziemy? Sztukę użytkową, odzież od młodych polskich projektantów, oryginalną biżuterię, obrazy, plakaty, grafiki, autorską ceramikę i inne wyroby rękodzielnicze.

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek | fot. Krzysztof Kaniewski

Ubiegłoroczna lokalizacja WTDK okazała się chyba najlepszą z dotychczasowych, więc w tym roku Targi ponownie trafiły do wnętrz zabytkowej Hali Stulecia. Stoiska z książkami znów ulokowano na płycie głównej, gdzie przestrzeń dla zwiedzających pozwala nawet na manewrowanie wózkami dziecięcymi. Jeśli jednak wziąć pod uwagę fakt, że rok temu Targi odwiedziło ponad 60 tys. osób, to tłok, zwłaszcza w weekend, wydaje się być nieunikniony.

Kilka praktycznych informacji
Warto skorzystać z jednej z dwóch szatni, wolne ręce przydadzą się do swobodniejszego przeglądania oferty stoisk, taszczenia toreb z książkami lub… pilnowania maluchów, którym koniecznie dajmy zachłysnąć się atmosferą książkowego święta.
Odszukajmy punkt informacyjny (są dwa), gdzie otrzymamy m.in. bezpłatny plan stoisk, program, zakładki.
Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą nieco gotówki, wprawdzie wiele stoisk wyposażonych jest w terminale płatnicze, jednak nie wszędzie zapłacimy kartą, a bankomatów w pobliżu nie ma, no i sama Hala Stulecia oddalona jest od centrum.
Jeśli atmosfera Targów wciągnie nas bez reszty i poczujemy się głodni – sił nabierzemy przy posiłku w przygotowanej strefie gastronomicznej (m.in. z foodtrackami), możemy również odpocząć w kawiarni. Beata Kaniewska

Zdjęcia: Krzysztof Kaniewski

Organizator 26. WTDK: Wrocławski Dom Literatury

Godziny otwarcia 26. WTDK:

Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1:
30 listopada (czwartek) 12.00-18.00
1 grudnia (piątek) 10.00-19.00
2 grudnia (sobota) 10.00-19.00
3 grudnia (niedziela) 10.00-16.00
Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek tradycyjnie jest bezpłatny.

„Audiobook na żywo”: od 16:00 do 17:00, w niedzielę od 15:00 do 16:00.

Szczegółowe informacje o Targach (program, plan wystawców)

26.WTDK na FB

 

26. Wrocławskie Targi Dobrej Książki

 
Wesprzyj nas