Dziewczęce serca w mroźne zimowe wieczory ogrzeją bez wątpienia historie opowiedziane przez dwójkę poczytnych autorów. Mowa o Ann Brashares, która tym razem proponuje czytelnikom powieść „Trzy wierzby” i Frederico Moccia, Włochu będącym autorem „Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie”. Jeśli ktoś z Państwa szuka propozycji na gwiazdkowy upominek dla wnuczek, córek, przyjaciółek to właśnie je znalazł. Miłe chwile z lekturą gwarantowane!

„Trzy wierzby” to opowieść skierowana do młodszych nastolatek. „Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie” z zainteresowaniem przeczytają nieco starsze dziewczyny. Chociaż oczywiście w jednym i drugim przypadku z satysfakcją mogą sięgnąć po te książki dorośli, jeśli tylko mają chęć i odwagę wrócić myślami do szaleńczych, młodych lat. Nie wykluczam, że znaleźliby na spisanych przez autorów kartach inspirację czy też impuls do nowych działań. Czasami proste, miłe dla ducha historie do tychże nas prowokują – obie z rekomendowanych przeze mnie powieści takie właśnie są.

Ann Brashares dała się poznać światu jako autorka powieści„Stowarzyszenie wędrujących dżinsów”, na której podstawie powstał film dla nastolatek pod tym samym tytułem. Teraz na księgarskie półki trafiła w Polsce jej kolejna książka pt. „Trzy wierzby”. Czytelnik spotka się w niej przede wszystkim z tematem przyjaźni, która ma wielką siłę, ale też przekona się, co dzieje się wówczas, gdy różne zmiany w życiu nie następują stopniowo, a wszystkie na raz!

Wielkie zmiany są również udziałem bohaterów książki „Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie”. Alex, trzydziestosiedmioletni mężczyzna niespodziewanie poznaje siedemnastoletnią Niki. Szalona nastolatka właśnie zmierza wielkimi krokami do egzaminu maturalnego bawiąc się z przyjaciółkami podczas licznych imprez, aż tu nagle w jej życiu pojawia się dojrzały facet, który nie tak dawno temu rozstał się ze swoją wieloletnią partnerką bez żadnego konkretnego powodu. Czy z tego spotkania może wyniknąć coś dobrego? Czy nastolatka w ogóle zwróci uwagę na gościa, który – o dwadzieścia lat starszy – mógłby być jej ojcem? Frederico Moccia szuka odpowiedzi na te pytania, ale oczywiście nie ma mowy o nachalnych poradach czy wartościowaniu zdarzeń. To książka nie tylko o uczuciach, ale też o podejmowaniu wyzwań wbrew schematom. Sympatyczna lektura dla każdej młodej damy u progu dojrzałości, dodatkowo napisana przez autora, który potrafi obserwować i wyciągać wnioski, więc odbija się w niej prawdziwe życie.

Tomasz Orwid

Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie; Federico Moccia
Wyd. Muza 2009
Trzy wierzby; Ann Brashares
Wydawnictwo Egmont 2009

 
Wesprzyj nas