3. Śląskie Targi Książki w Katowicach to okazja do spotkań z ulubionymi pisarzami i zapoznania się z ofertą wydawców w futurystycznym Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 10-12 listopada.

Śląskie Targi Książki w Katowicach

Polska nie ma jeszcze takich targów książki, które dałoby się porównać do prestiżowych imprez branżowych w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, ale jeśli w przyszłości będzie je miała, to z największym prawdopodobieństwem będą to Śląskie Targi Książki odbywające się, w tym roku już po raz trzeci, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Przede wszystkim miejsce, w którym ta impreza się odbywa, pozwala wierzyć, że to możliwe, bo jest perfekcyjnie zaprojektowane pod kątem organizacji tego rodzaju wydarzeń. W Katowicach naprawdę można skupić się na smakowaniu literatury, a nie na rozważaniach czy zostanie się stratowanym przez tłum napierający z każdej strony. Przestrzeń, przemyślane nagłośnienie, profesjonalne oświetlenie, usytuowanie w samym centrum miasta, na styku wszystkich szlaków komunikacyjnych, komfortowy dojazd, ogromny parking z kilkoma podjazdami, hotele dookoła i usytuowany o krok, nowiuteńki budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia umożliwiający zorganizowanie choćby gali wręczenia nagrody literackiej – to wszystko sprawia, że Katowice mają potencjał, który można przekuć na najbardziej prestiżową imprezę branży książkowej w Europie Środkowej. Czy tak się stanie, to pokaże przyszłość, wiele zależy od ambicji i pomysłów organizatorów. Trzymajmy za nich kciuki.

Śląskie Targi Książki w Katowicach

Póki co i tak jest sporo powodów, by odwiedzić katowickie Targi Książki. W tym roku będą one okazją do zapoznania się z kulturą i literaturą węgierską, bo właśnie ten kraj został Gościem Honorowym imprezy. A zapoznać się warto, bo melancholijna węgierska dusza odpowiedzialna jest za stworzenie wielu arcydzieł literatury, w Polsce niestety przeważnie mało znanych, ukazujących się w marginalnych nakładach. Tymczasem w skomplikowanej historii Węgier polscy czytelnicy mogliby odnaleźć lustro naszych polskich problemów i dylematów ukazywanych przez pryzmat losów jednostkowych bohaterów.

Co prócz tego? Oczywiście stoiska czołowych polskich wydawnictw, a na nich nowości, akcje rabatowe i spotkania z pisarzami. Jak pokazuje bilans zeszłorocznej edycji impreza rozwija się wprost błyskawicznie. W zeszłym roku wzięło w niej udział 107 autorów z Polski i zagranicy, 150 wystawców, przez trzy dni odbyło się ponad 200 spotkań literackich, warsztatów i dyskusji. I 25 tysięcy odwiedzających. Jak na drugą edycję imprezy to zdumiewająco wysokie wyniki wskazujące na to, że wiadomość o jakości tej imprezy rozchodzi się lotem błyskawicy.

Śląskie Targi Książki w Katowicach

W tym roku literackich atrakcji będzie jeszcze więcej. Pełny program znajduje się na stronie www.slaskczyta.pl Kto ma ochotę na autograf ulubionego pisarza, ten w Katowicach nie będzie musiał stać po niego w niemiłosiernym ścisku. Organizatorzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest wygodna komunikacja pomiędzy stoiskami i rozmieszczają je w sensownych odległościach.

Na swoich sympatyków czekać będą między innymi: Katarzyna Bonda, prof. Jerzy Bralczyk, Małgorzata i Michał Kuźmińscy (ich najnowsza książka „Kamień” jest najlepszym polskim kryminałem roku, słowo daję), Jacek Hugo-Bader, Lech Majewski, Zygmunt Miłoszewski (odbędzie się spotkanie związane z jego najnowszą powieścią pt. „Jak zawsze”), Maciej Pinkwart, Jakub Żulczyk i wielu innych pisarzy.

Może to przypadek, a może celowe działanie organizatorów, ale na katowickich targach akcent wydaje się być położony na prawdziwą literaturę, a nie na wyroby literaturopodobne. Oby tak dalej!
autor

Więcej informacji

Program wydarzeń targowych

3. Śląskie Targi Książki, odbędą się w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 10-12 listopada 2017 roku. Miastem – Współgospodarzem Targów są Katowice, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, za organizację wykonawczą odpowiada firma Murator EXPO. W gronie najważniejszych patronów Śląskich Targów Książki są włodarze Miasta i Regionu: Prezydent Katowic i Marszałek Województwa Śląskiego oraz Biblioteka Śląska.

Godziny otwarcia:
W piątek i sobotę – 10 i 11 listopada w godzinach  10.00 – 18.00
W niedzielę – 12 listopada w godzinach 10.00 – 17.00
Wstęp na Targi – wolny

Magazyn Dobre Książki objął wydarzenie patronatem medialnym
 

 

Śląskie Targi Książki w Katowicach

 
Wesprzyj nas