Na wrocławskim Dworcu Głównym PKP jest takie miejsce, gdzie każdy może zaszyć się wśród półek z książkami i odpocząć pośród kojącej ciszy. To filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, posiadająca bogate i różnorodne zbiory.

Biblioteka na dworcu Wrocław Główny

We Wrocławiu również dworzec kolejowy może stworzyć wyjątkowy klimat dla książki. Na Dworcu Głównym PKP działa od maja 2017 filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na piętrze (schody ruchome lub winda), za drzwiami do Miejskiej Biblioteki Publicznej można zostawić dworcowy harmider i wejść w świat kojącej ciszy. Biblioteka zaprasza do „poczytalni” – przestrzeni, w której można odpocząć, poczytać prasę, przejrzeć albumy, książki, czy nawet oddać się nauce…
Mamy tak bogate i różnorodne zbiory, że każdy znajdzie coś dla siebie – przekonuje Joanna Szczygłowska z MBP. – Jeśli ktoś nie ma ochoty na buszowanie po półkach, zawsze może po prostu posiedzieć w spokoju, zrelaksować się przed dalszą podróżą; nie brakuje w tym celu kameralnie usytuowanych siedzisk. Albo może pooglądać piękne wnętrza biblioteki, gdzie zachowane są elementy oryginalnego wystroju. Biblioteka oferuje także dostęp do Internetu – tu uwaga – otrzymują go osoby legitymujące się kartą biblioteczną MBP we Wrocławiu (niezależnie której filii).

Biblioteka na dworcu Wrocław Główny

Warto wiedzieć – dodaje Szczygłowska – że do biblioteki może zapisać się (bezpłatnie) praktycznie każdy, nie musi to być osoba zameldowana we Wrocławiu. Od momentu, gdy filia ulokowała się na Dworcu Głównym, ciągle rośnie ilość czytelników, którzy pochodzą spoza Wrocławia, a Dworzec jest dla nich codziennym punktem na trasie do szkoły czy pracy.

Oprócz tradycyjnej książki wypożyczyć można audiobooki (spora kolekcja), gry planszowe i karciane. Jest tu także coś, czego być może nie znajdziemy w innych bibliotekach – to imponujący zbiór komiksów manga; około 1500 woluminów. Są i tak zagorzali fani tego rodzaju literatury, że zapisują do biblioteki babcie, dziadków czy innych członków rodziny, by na ich konta biblioteczne wypożyczać na raz więcej komiksów. Przy bibliotece działa rónież Klub MANGA CAFE.

Biblioteka na dworcu Wrocław Główny

Warto nie przeoczyć też pomieszczenia nazwanego Kuchnią Literacką, z typowym kuchennym dużym stołem i wygodnymi krzesłami; ulokowano tam kolekcję pod nazwą „Dawna Książka Dziecięca” z lat 1930-1980. Widać po niej, jak zmieniały się trendy dotyczące książki dla dzieci, jaki wpływ miała historia, przemiany społeczne, jak ewoluowały gusta czytelnicze. Są w zbiorze prawdziwe perełki, np. „Mały Płomyczek. Tygodnik dla dzieci szkół wiejskich” z 1936 roku, są też przykłady literatury socrealistycznej, jak „Rozgniewany węgielek” A. Sekory.

Filia biblioteki na Dworcu Głównym to również miejsce tętniące wydarzeniami kulturalnymi i edukacyjnymi, warto je śledzić na bieżąco na Facebooku. Beata Kaniewska

Zdjęcia: Krzysztof Kaniewski

Biblioteka na dworcu Wrocław Główny
Filia nr 12 MBP we Wrocławiu,
Wrocław, ul. Piłsudskiego 105, I piętro dworca PKP Wrocław Główny, od strony ulicy Peronowej/Stawowej
Biblioteka przystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Godziny pracy (od 1 września): poniedziałek: 10-19, wtorek: 10-19, środa: 12-16, czwartek: 10-19, piątek: 10-19, sobota: 10-15, niedziela: nieczynne

Biblioteka na FB

Zobacz także:

Książkowe miejsca Wrocławia odcinek 1
Książkowe miejsca Wrocławia odcinek 2
Książkowe miejsca Wrocławia odcinek 3
Książkowe miejsca Wrocławia odcinek 4
Książkowe miejsca Wrocławia odcinek 5
Książkowe miejsca Wrocławia odcinek 6
Książkowe miejsca Wrocławia odcinek 7

 

 
Wesprzyj nas