Jessie Burton ma w swoim dorobku dwie bestsellerowe powieści: „Miniaturzystkę” i „Muzę”. Jej kolejna książka dla dorosłych czytelników właśnie powstaje, a w 2018 roku ukaże się pierwsza opowieść dla dzieci autorstwa tej brytyjskiej pisarki.

O takim sukcesie marzy chyba każdy pisarz – pierwsza książka Jessie Burton, „Miniaturzystka”, opublikowana w 2014 roku w Wielkiej Brytanii tylko w roku wydania sprzedała się w ilości przekraczającej milion egzemplarzy. Także „Muza”, druga książka wydana w dwa lata po debiucie, zyskała uznanie czytelników. Obie zostały przełożone na 38 języków przynosząc autorce międzynarodową sławę.

Jessie BurtonAkcja „Miniaturzystki” rozgrywa się w XVII wiecznym Amsterdamie, rozpoczyna się dokładnie w 1686 roku, kiedy to osiemnastoletnia Nella Oortman przybywa do domu swego niedawno poślubionego męża Johannesa Brandta. Spodziewa się powitania ze strony małżonka, ale zamiast niego zastaje w luksusowej kamienicy jego siostrę – surową i mrukliwą. Radość z powodu rozpoczęcia nowego etapu w życiu nie będzie udziałem Nelli. Dziewczyna szybko zorientuje się, że niemiłe powitanie to dopiero początek mrocznej historii, która stanie się jej udziałem. Istotną rolę odegra w niej także domek dla lalek, drobiazgowo wykonana i misternie zdobiona replika prawdziwego mieszczańskiego domu, stanowiąca prezent ślubny dla Nelli. Pisząc o swych bohaterach Jessie Burton ukazała w „Miniaturzystce” czasy Złotego Wieku Holandii, okresu, gdy w kraju tulipanów wspaniale rozkwitał handel, życie społeczne i sztuka.

Jessie BurtonPisząc „Muzę” Jessie Burton potwierdziła, że debiutancka „Miniaturzystka” nie była tylko jednorazowym olśnieniem; w „Muzie” jej talent do snucia opowieści objawił się ponownie. Tym razem akcja rozgrywa się dwutorowo, w niewielkim odstępie czasu. Odelle, narratorka i jedna z dwóch głównych bohaterek, mieszka w Londynie, dokąd przybyła z Trynidadu, karaibskiej wyspy wchodzącej do niedawna w skład Imperium Brytyjskiego. Jest rok 1967, w Londynie wciąż obecne są echa II Wojny Światowej, a stosunek do kobiet, w szczególności tych, które nie mogą poszczycić się białą skórą, pozostawia wiele do życzenia. Odelle, choć ma znakomite wykształcenie i od dziecka była wychowywana z przekonaniem, że jest pełnoprawnym członkiem społecznej wspólnoty Imperium, przekonuje się, że w stolicy nie czeka na nią żadna lukratywna posada ani traktowanie z szacunkiem. Za prawdziwy cud uznaje otrzymanie posady maszynistki w Instytucie Sztuki Skeletona, prestiżowej galerii. Pracy, o której we własnym kraju nawet nie chciałaby myśleć.

Wydarzenia dotyczące drugiej z bohaterek rozgrywają się w Hiszpanii, u progu wojny domowej pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej a prawicową opozycją składającą się z nacjonalistów i faszystów. Mowa o Oliwii, córce bogatej Angielki i wiedeńskiego marszanda żyjących w wiejskiej posiadłości na południu Hiszpanii, niedaleko Malagi. Oliwia ma swój wielki sekret: maluje obrazy i dostała się do Akademii Sztuk Pięknych w Londynie, o czym nie ma odwagi powiadomić rodziców. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy do posiadłości przybywają Izaak i Teresa, miejscowe rodzeństwo, a przybierają tragiczny obrót, kiedy w 1936 roku do bram domu puka wojna domowa.

Jessie Burton czerpie garściami z historii, przetwarzając dawne wydarzenia w fascynujące fabuły

W obu powieściach Jessie Burton czerpie garściami z historii, przetwarzając dawne wydarzenia w fascynujące fabuły. Nietrudno też w fikcyjnych bohaterach dojrzeć rysy postaci istniejących realnie, które autorkę zainspirowały. To udane połączenie wyobraźni i rzeczywistości, zapisane barwnym, plastycznym językiem, to bez wątpienia jeden z kluczowych elementów stanowiących o wielkiej popularności obu powieści.

A co dalej? Jessie Burton zdradziła na swojej stronie internetowej, że pracuje właśnie nad trzecią powieścią dla dorosłych czytelników. Nie są jednak, póki co, znane szczegóły dotyczące fabuły tej książki. Wiadomo za to, że w 2018 roku w brytyjskim wydawnictwie Bloomsbury ukaże się pierwsza książka tej pisarki przeznaczona dla młodych czytelników. Jej tytuł to „The Restless Girls”. Jeśli do jej stworzenia autorka podeszła z podobną starannością jak do „Miniaturzystki” i „Muzy” to sukces murowany! Wanda Pawlik

Jessie Burton, Miniaturzystka, Przekład: Anna Sak, Wydawnictwo Literackie, Premiera: 6 listopada 2014
 
Jessie Burton, Muza, Przekład: Agnieszka Kuc, Wydawnictwo Literackie, Premiera: 23 listopada 2016
 
 

 
Wesprzyj nas