Anatomia cywilizacji mówi o Starożytnym Egipcie, ale swobodnie może być odczytana również we współczesnym kontekście.

Barry J. Kemp to bezsprzecznie największy filozof wśród archeologów i archeolog wśród filozofów. Jego książka „Starożytny Egipt – anatomia cywilizacji”, która niedawno ukazała się w polskiej wersji nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego to maestria w połączeniu zasobów absolutnie profesjonalnej wiedzy egiptologicznej, ogromu faktów i ich przenikliwej analizy.

Kemp ukazuje Egipt jako ogromne, wielokulturowe państwo, które w jego ujęciu natychmiast przywołuje skojarzenia z naszą współczesną cywilizacją manipulowaną za pomocą różnorodnych środków, obciążoną aparatem biurokratycznym z trudną do utrzymania w ryzach gospodarką. To oczywiście praca przede wszystkim archeologiczno – historyczna, gdzie niniejsze przełożenia nie dominują nad warstwą merytoryczną, niemniej jej lektura sprawia ogromną satysfakcję i ukazuje jak wiele możemy nauczyć się badając losy naszych przodków.

Filozoficzne, silnie nacechowane autorskimi poglądami podejście Kempa czyni z napisanej przezeń książki znakomitą, zajmującą lekturę pozwalającą poznać fakty, a jednocześnie skłaniającą do własnych przemyśleń

Tomasz Orwid

„Starożytny Egipt – Anatomia Cywilizacji”
Barry J.Kemp
Państwowy Instytut Wydawniczy 2009

 
Wesprzyj nas