We Wrocławiu wystartowały 8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. Przez 3 dni, w samym centrum miasta, na młodych miłośników literatury czeka 34 wystawców oraz liczne warsztaty.

8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony | fot. Krzysztof Kaniewski
Tegoroczna edycja Targów ulokowała się w cieniu zabytkowych kamieniczek stanowiących część wrocławskiego Rynku. Tuż po otwarciu na stoiskach zrobiło się tłoczno. Na targi przyjechały wycieczki szkolne i przedszkolne. – Jakich książek szukacie? – zapytaliśmy gromadkę uczniów, skupionych przy jednym ze stoisk. – Komiksów! Przygodowych! Fantastyki! Wszystko jedno, bo każda książka jest fajna! – przekrzykiwali się młodzi czytelnicy. Ich opiekunka, Iwona Mróz ze szkoły podstawowej nr 8 z Oławy zabrała ze sobą łączników bibliotecznych, redaktorów gazetki szkolnej i innych miłośników książek. To kolejna impreza czytelnicza, na którą specjalnie przyjechali do Wrocławia.

Obok gromadka maluchów w odblaskowych kamizelkach – dzieci z wrocławskiego przedszkola „ente”. – Zawsze w piątki mamy wycieczki, dziś właśnie na targi książek. Dużo czytamy, niektóre dzieci już próbują czytać same. Po prostu lubimy czytać – wyjaśnia opiekunka, pani Marcelina. – Ja nie lubię! – protestuje chłopiec przysłuchujący się naszej rozmowie, po czym z zainteresowaniem dopada wystawionych książek.
8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony | fot. Krzysztof Kaniewski
Przeciskając się przez tłum dzieci potykam się o wózek. W wózku zamiast dziecka – torby z książkami. – To jeszcze nie wszystko – przekonuje pani Wioleta, mama dwójki maluchów, z których jedno spoczywa w ramionach babci. – Chcemy przejść przez wszystkie stoiska, później wrócimy i kupimy kolejne, już upatrzone pozycje. Wizyta na targach to nasz sposób na świętowanie Dnia Matki i przy okazji Dnia Dziecka.
Wpada nam w oko dziewczynka, wysupłująca ostatnie złotówki. – Mam tylko 4 złote, czy to wystarczy? – pyta przy stoisku Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. – Wystarczy – pada w odpowiedzi i wybrana książka trafia do rąk nowej właścicielki. Fundacja gości na Targach Dobre Strony po raz pierwszy. Oferuje książki używane (w bardzo dobrym stanie), ze sprzedaży których zasilane jest konto Fundacji. Cen nie ma ustalonych, zasadą jest minimum 5 zł za książkę, ale do puszki trafia zazwyczaj znacznie więcej. Książki są naprawdę ciekawe – jest i Harry Potter, Chatka Puchatka, Piotruś Pan i wiele, wiele innych.

A co ciekawego proponują inni wystawcy? Nasza Księgarnia poleca serię „Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie” oraz dla nieco starszego czytelnika nową książkę Barbary Kosmowskiej, wyróżnioną w IV Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży – „Obronić królową”.
Warstwy polecają „Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych” Karola Banacha i Karola Maliszewskiego – wydane w niezwykłej, „harmonijkowej” formie. Ponadto „Zwierzydełka” Roberta Stillera i Daniela Mroza oraz „Czarny na Białym” Marii Dek i Magdaleny Mrozińskiej (wyróżnienie w kategorii ilustracje w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY).
W Zakamarkach bez wahania wskazują na „Pieśń szamana” Martina Widmarka i na najnowsze przygody małych detektywów tego samego autora, czyli „Wakacje z Lassem i Mają”, ale też na „Jak Kalle rozprawił się z bykiem” Astrid Lindgren z ilustracjami Marit Törnqvist i na „Paryż – znam to miasto” Judith Drews oraz dla najmłodszych kartonikową książkę „Auto robi brum” Lotty Olsson z ilustracjami Charlotte Ramel.
8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony | fot. Krzysztof Kaniewski
Wydawnictwo Format zachęca do sięgnięcia po takie książki jak np.: „O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki” Olivera Jeffersa, „Fred – wymyślony przyjaciel” Eoina Colfera i Olivera Jeffersa, „Pajątyl” Simona van der Geesta z ilustracjami Karst-Janneke Rogaar czy kartonowa dla najmłodszych „Alicja w krainie czarów ”Adamsa Jennifera z ilustracjami Olivera Alison.
Na stoisku wydawnictwa Format znajdziemy też książki wydawnictwa Dwie Siostry, które niezależnie wystawiło swoją ofertę na tej samej uliczce, lecz nie pod namiotem, a w café księgarni „Tajne komplety”. Wydawnictwo Tako wskazuje na „Spacer” Katarzyny Boguckiej, książkę bez słów, będącą spacerem przez życie, dla nieco starszych dzieci przygodowo-fantastyczną „Podróż Podwójnego-P” Fernando Lalany oraz „Robinson Crusoe” Ajubela, opowieść obrazkową na podstawie dzieła Daniela Defoe. I oczywiście serię „Książki jutra”. Te dwie ostatnie pozycje uzyskały nominację do tegorocznej nagrody (w kategorii „dla dzieci” i „dla młodzieży”), tradycyjnie przyznawanej podczas Tragów w konkursie „Dobre strony”, za najlepszą książkę wydaną po raz pierwszy w języku polskim w czasie roku poprzedzającego jej przyznanie.

W tym roku nagroda zostanie przyznania w dwóch kategoriach – dla dzieci i dla młodzieży. Zwycięzcy (wydawcy) otrzymają po 20 000 zł, ufundowane przez Prezydenta Wrocławia. W kategorii dla młodzieży w finale znalazły się jeszcze: „Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać”, Nadia Terranova, ilustracje: Ofra Amit, wydawnictwo FORMAT; „Dom nie z tej ziemi”, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Daniel de Latour, wydawnictwo Nasza Księgarnia; „Czarne jeziora”, Dorota Suwalska, wydawnictwo Nasza Księgarnia. Nominację do nagrody w kategorii dziecięcej uzyskały także: „Czas czarodziej” Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba; „Przed i po”, koncepcja: Matthias Aregu, ilustracje: Anne-Margot Ramstein, Wydawnictwo FORMAT; „Czerwony kapturek”, Gabriela Mistral ilustracje: Paloma Valdivia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony | fot. Krzysztof Kaniewski
Targom towarzyszą liczne warsztaty, m.in. na podstawie najnowszej książki Martina Widmarka i Heleny Willis pt. “Wakacje z Lassem i Mają”, oparte na popularnej serii “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, równie bestsellerowa seria “Chcę być kimś!” jest kanwą warsztatu prowadzonego przez autora – Michała Zawadkę pod tytułem „Chcę być kimś! – czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”.
Inspiracją dla kolejnych warsztatów będzie książka „Wiersze dla dzieci” Stanisława Grochowiaka z ilustracjami Gosi Herby – podczas wielkoformatowych zabawy dzieci spróbują odpowiedzieć na pytania jak np.: O co sprzeczają się pomarańcze? Czy motyle chodzą na szczudłach? Jak szybko biega słońce?
Naturalną umiejętność dzieci zadawania filozoficznych pytań wykorzysta spotkanie pod nazwą „Filozofia zwierząt”, prowadzone przez Kamilę Dolatę, zafascynowaną geniuszem małych ludzi. W programie są również warsztaty indyjskiej sztuki walki kalarippajattu, którą praktykować zaczynają dzieci już w wieku 7 lat, a także szkolenie dla dzieci z pierwszej pomocy.
8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, uczestnicy Marszu Książkożerców | fot. Krzysztof Kaniewski
Propozycje warsztatów (w sumie około 20) nie ograniczają się tylko do młodego odbiorcy, przygotowano również spotkania dla dorosłych, głownie nauczycieli i bibliotekarzy. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy. Po raz pierwszy w przestrzeń targową wplotły się stoiska z wyrobami rękodzielniczymi.

8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony w tym roku ulokowały się w samym centrum Wrocławia, na ulicach biegnących przez środek Rynku – w Przejściu Garncarskim i Przejściu Żelaźniczym. Można liczyć na rabaty. Większość stoisk jest wyposażona w terminale płatnicze, jeśli potrzebna będzie gotówka, a nam zabraknie – nie ma problemu, to samo centrum miasta z licznymi bankomatami. Jedyny problem jak dostrzegliśmy to zbyt mało miejsca dla zwiedzających targi; rodzicom z dziećmi w wózkach może być trudno manewrować od stoiska do stoiska. Beata Kaniewska
zdjęcia: Krzysztof Kaniewski

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Dom Literatury.
Wstęp na targi jest bezpłatny.
Godziny otwarcia:
26 maja (piątek) 11.00–18.00
27 maja (sobota) 10.00–19.00
28 maja (niedziela) 10.00–18.00

Program wydarzeń towarzyszących Targom

 

 
Wesprzyj nas