Trwa ogólnopolska akcja zbierania książek, z których powstaną biblioteczki w szpitalach. Kampanię tę prowadzą członkowie Fundacji Zaczytani.org, a przyłączyć się do niej może każdy, przekazując dowolną książkę dla małych lub dorosłych pacjentów. Akcja potrwa do 21 maja 2017.

Wielka Zbiórka Książek, Vinyl Cafe, Wrocław | fot. Krzysztof Kaniewski

Dziecko w szpitalu. Strach, ból, nierozumienie świata, w jakim się znalazło… I nagle za sprawą książki przenosi się w inny, przyjazny świat. – Marzy nam się uśmiech na twarzy chorego dziecka – mówi Ewa Krawczyk z fundacji Zaczytani.org – Z tego marzenia narodziła się Wielka Zbiórka Książek. Trwa właśnie jej trzecia edycja, a ze zgromadzonych książek powstaną szpitalne biblioteczki, przede wszystkim na oddziałach dziecięcych.

Podczas poprzednich edycji akcji „Zaczytani” zbierali książki jedynie dla dzieci i młodzieży, ale gdy podczas ubiegłorocznej zbiórki podczas segregacji odkryto kilka tysięcy książek dla dorosłych, postanowiono, że w ramach akcji powstaną również biblioteczki dla starszego czytelnika. – Do tej pory, licząc poprzednie akcje, zebraliśmy 325 tysięcy książek, z całej Polski. Udało nam się stworzyć biblioteczki w 405 oddziałach szpitalnych – mówi Ewa Krawczyk. – Po tegorocznej akcji zamierzamy otworzyć 111 nowych biblioteczek i zasilić książkami 67 istniejących już biblioteczek małego pacjenta. Nie wszystkie szpitale mają wystarczająco dużo miejsca, by od razu wyposażyć je w pożądaną ilość książek. Jesteśmy z tymi placówkami w stałym kontakcie i na życzenie uzupełniamy zbiory. Cieszy, gdy otrzymujmy ze szpitala sygnał, że książki „wyszły”… Bardzo byśmy chcieli, by książki miały nóżki i opuszczały szpital razem z małym pacjentem – dodaje.

Bardzo byśmy chcieli, by książki miały nóżki i opuszczały szpital razem z małym pacjentem.

Akcja, choć ma charakter ogólnopolski, koncentruje się w pięciu miastach, są to: Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław. Łącznie w miastach tych funkcjonuje 113 otwartych punktów, do których każdy może przynieść książkę. Oprócz tego książki gromadzone są w ponad 1230 miejscach utworzonych przez instytucje oświatowe (przedszkola, szkoły, uczelnie) oraz w ponad 210 punktach ulokowanych w instytucjach rządowych, samorządowych, kultury, przedsiębiorstwach.

Jednym z takich punktów jest Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie. – W akcji organizowanej przez Fundację Zaczytani.org bierzemy udział po raz drugi – mówi Marta Bosak z Biura Prasowego Muzeum Narodowego w Krakowie. – Ludzie przynoszą naprawdę dużo książek, pytają gdzie można je zostawić, bo pudełka na książki udostępnione przez Fundację dawno już zostały zasłonięte przez stosy książek. Ludzie przynoszą je w torbach, reklamówkach, papierowych kartonach. W porównaniu z poprzednim rokiem jest znacznie mniej starych, zniszczonych wydań, i widać, że są nowości, nowiutkie, błyszczące książki przekazywane przez osoby wspierające akcję. Starsze książki oczywiście też się zdarzają, ale są przeważnie w dobrym stanie, na przykład mamy tu pięknie ilustrowane wydanie „Księgi dżungli” – opisuje.

Wielka Zbiórka Książek - Marta Bosak z Muzeum Narodowego w Krakowie prezentuje zebrane książki | fot. Agnieszka Kantaruk

Jakie książki można przekazywać do Zaczytanego świata? – Takie, jakie chcielibyśmy, żeby trafiły do naszych dzieci, albo jakie sami chcielibyśmy przeczytać – wyjaśnia Ewa Krawczyk. To mogą być książki nowe, mogą być używane. Sugerujemy, że powinny być wydane po 2000 roku, w dobrym stanie, niezniszczone – musimy brać pod uwagę wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Nie możemy, najciekawszej nawet, lecz zniszczonej książki, przekazać np. na oddział onkologiczny.

“Zaczytani” wychodzą z założenia, że jeśli mały człowiek musi się czymś zarazić, to najlepiej, żeby zaraził się miłością do książek. Wierzą, że jeśli książka będzie dzieciom kojarzyć się z ucieczką do piękniejszego, bezpiecznego świata, później też po nią sięgną. I po kolejną, i po kolejną… – A tak na marginesie – dodaje Ewa Krawczyk – magazyn główny “Zaczytanych” ulokowany jest placówce opiekuńczej. W ramach wolontariatu wychowankowie tej placówki pomagają sortować książki, przygotowywać je do przekazania szpitalom. Okazało się, nawet poprzez taki kontakt z książką „zarazili się” nią – biorą książki do pokoju, czytają, oddają, biorą następne.

Wielka Zbiórka Książek - Teatr Muzyczny Capitol Wroclaw | fot. Krzysztof KaniewskiDrużynę “Zaczytanych” wspierają ambasadorzy akcji. Na stałe przy organizacji eventów czytelniczych w szpitalach współpracują z “Zaczytanymi” m.in. Anna Dereszowska, Mikołaj Roznerski, Andrzej Młynarczyk, Mateusz Damięcki, Agnieszka Sienkiewicz, Michał Rusinek, Katarzyna Pakosińska oraz Kabaret Paranienormalni. – Kasia Pakosińska zdecydowała kiedyś, że pójdziemy na onkologię – wspomina Ewa Krawczyk. – Ogromny stres dla nas, tam były dzieci, którym nawet uśmiech sprawiał ból. A ona stworzyła taki nastrój, wprowadziła taką radość, że dzieci zapomniały o granicy bólu. Czasem, kiedy spotykamy się z dziećmi z tzw. słabym kontaktem, nie jesteśmy w stanie ocenić ich reakcji. Ale od rodziców, którzy najlepiej odczytują emocje swoich dzieci, słyszymy, że na spotkaniu z drużyną “Zaczytanych” były radosne, szczęśliwe.

Jak to wszystko się zaczęło? Kilka lat temu wolontariusze Fundacji Rozwój z Brzegu na Opolszczyźnie postanowili pomalować jeden tamtejszych szpitalnych oddziałów dziecięcych. Zauważyli, że dzieci, które przebywały na tym oddziale nudzą się, są smutne, że nie ma tam ani jednej książki. Postanowili zorganizować w Brzegu zbiórkę książek, które mogłyby umilić dzieciom czas. W ciągu tygodnia zebrali 2 tysiące woluminów. – I tak maszyna ruszyła – mówi Krawczyk. – Szpital najwidoczniej poinformował o tym inne placówki, bo zaczęliśmy otrzymywać dziesiątki telefonów z całej Polski. Ogrom tej akcji zmusił nas do powołania wiosną ubiegłego roku specjalnie poświęconej temu celowi Fundacji Zaczytani.org.

Wielka Zbiórka Książek

Zbiórka w tym roku wystartowała 24 kwietnia, potrwa do 21 maja 2017. Adresy punktów otwartych, w których można zostawiać książki dostępne są pod adresem:
http://zaczytani.org/19521-2/.

Komu daleko do Gdańska czy Krakowa, a chciałby przekazać książki – może je przesłać prosto do magazynu głównego fundacji (Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczy w Brzegu, ul. Poprzeczna 3, 49-304 Brzeg, z dopiskiem “Zaczytani.org”) Wciąż jeszcze do kampanii mogą dołączać firmy czy instytucje, wskazówki jak to zrobić dostępne są tutaj:
http://zaczytani.org/portfolio/dolacz-do-wielkiej-zbiorki-ksiazek/.

Akcja została objęta Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Ministra Praw Pacjenta oraz Prezydentów zaczytanych miast. Beata Kaniewska

 

 
Wesprzyj nas