Dzięki wydawnictwu Muza polski czytelnik otrzymał kolejną powieść Isabel Allende, pisarki chilijskiej, która od kilkunastu lat robi światową karierę, nota bene bratanicy Salwadora Allende – prezydenta Chile w latach 1970-73. Nieprzypadkowo autorka stała się postacią znaną w literackim świecie – od czasu debiutu (Dom duchów, 1982) wyrobiła sobie swój własny, rozpoznawalny styl, na który składają się wartkość narracji, dramatyczne zwroty akcji, żywe postacie pokazane z sympatią i humorem. Jej debiutancka powieść okazała się światowym bestsellerem, została także zekranizowana w 1993 roku, z udziałem wybitnych aktorów (Winona Ryder, Jeremy Irons, Meryl Streep, Glenn Close i Antonio Banderas).

„Inés, pani mej duszy” to opowieść o losach Inés Suárez, Hiszpanki, która odegrała znaczącą rolę w podboju Peru i Chile przez hiszpańskich konkwistadorów w XVI wieku. Inés, kochanka zdobywcy Chile, Pedra de Valdivii, a potem żona kolejnego gubernatora – Rodriga de Quirogi była jedną z „setek dzielnych niewiast, które zakładały miasta, podczas gdy mężczyźni walczyli”. Przeszła najsuchszą na świecie pustynię Atacama, jak żołnierz walczyła z Mapuczami, najdzielniejszymi wojownikami Ameryki, leczyła rannych, zakładała miasta.

Żyła w okrutnych czasach i dopuściła się niejednego brutalnego czynu, ale mimo to jawi się jako osoba prawa i uczciwa. -W prawie wszystkich moich książkach są kobiety, które rzucają światu wyzwanie: rodzą się biedne albo wrażliwe, ich przeznaczeniem jest uległość, jednak one buntują się i za swą wolność gotowe są zapłacić każdą cenę. Inés Suárez jest jedną z nich.

Kiedy kochają, to zawsze bardzo namiętnie, są także solidarne wobec innych kobiet. Nie kieruje nimi ambicja, ale miłość; rzucają się na spotkanie przygody, nie licząc się z ryzykiem ani nie oglądając się za siebie, albowiem pozostać w miejscu, jakie wyznaczyło im społeczeństwo, oznacza coś znacznie gorszego. – mówi o swojej bohaterce Isabel Allende.

Powieść napisana w formie wspomnień głównej bohaterki kreśli bogate tło obyczajowe tamtych czasów, pokazuje trudny i skomplikowany proces tworzenia się nowego społeczeństwa Metysów, wzajemne relacje między podbitymi rdzennymi mieszkańcami a ich najeźdźcami oraz stopniowe przenikanie się wiedzy i kultury materialnej.

Przede wszystkim jednak niesie ze sobą ogromną wiedzę podaną w atrakcyjny sposób na temat tego, jak wyglądała konkwista Nowego Świata. Niegodziwe postępki zdobywców i wojowników z plemienia Mapucze, żądza złota Hiszpanów i pragnienie wolności Indian, wojny, grabieże i gwałty, ale także przejawy wielkoduszności, męstwa i szlachetności, miłość i przywiązanie – to wszystko znajdzie czytelnik na kartach powieści. (B)

Isabel Allende
Ines, pani mej duszy
Wydawnictwo Muza 2008

 
Wesprzyj nas