Pierwszy dzień tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie był dobrą okazją do spokojnego zapoznania się z ofertą wydawców. Bez kolejek i tłumów za to z rabatami. Przed nami jeszcze trzy dni tej imprezy.

20. Międzynarodowe targi Książki w Krakowie | stoisko Państwowego Instytutu Wydawniczego

To już 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Tym razem w hali EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 zgromadziło się blisko 700 wystawców. W tym roku mniej jest ogromnych stoisk, jakie zwracały uwagę podczas wcześniejszych edycji, za to przybyło małych, dzięki czemu odwiedzający Targi będą mieć możliwość szerszego zapoznania się także z ofertą niszowych wydawnictw, obok rynkowych gigantów. Zwiedzanie ułatwia podział tematyczny ekspozycji na: Salon Wydawców Akademickich i Naukowych, Salon Wydawców Religijnych, Salon Nowych Mediów, Salon Książki Dziecięcej i Młodzieżowej i Salon Komiksu.

Jak co roku nie zabraknie przedpremierowych egzemplarzy książek, bo prapremiery podczas krakowskich Targów należą już do tradycji. Będzie można też spotkać ulubionych autorów – najbardziej wytrwały i ogromnie lubiany przez publiczność Ojciec Leon Knabit, benedyktyn, autor książek z dziedziny duchowości, będzie obecny na Targach aż przez cztery dni (w czwartek i piątek przez cały dzień, w sobotę i niedzielę po dwie godziny) i jest to absolutny rekord. Przeciętnie autorzy oddają się do dyspozycji swoich sympatyków na godzinę lub dwie. Niemniej do Krakowa zjedzie praktycznie cała czołówka najpopularniejszych polskich pisarzy – będą obecni, między innymi: Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Sylwia Chutnik, Marek Krajewski, Adam Wajrak, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Katarzyna Puzyńska czy Grzegorz Kasdepke.

20. Międzynarodowe targi Książki w Krakowie | książki Grupy Świadomi Wydawcy

Tegorocznym gościem honorowym Targów jest Izrael i literatura tego kraju ciesząca się w Polsce sporą popularnością. W programie znalazły się więc spotkania z pisarzami z Izraela – takimi jak Meir Shalev czy Eszkol Nevo, dyskusje, projekcje filmów, a także warsztaty dla dzieci.

***

20. Międzynarodowe targi Książki w Krakowie | stoisko wydawnictwa Książkowe Klimaty

Od strony komunikacyjnej dojazd do hali Targów już tradycyjnie nastręcza kłopotów. We czwartek korki na drogach dojazdowych tworzyły się przez cały dzień, natomiast odległość od najbliższego przystanku tramwajowego przy Alei Pokoju wiąże się z koniecznością dwudziestominutowego spaceru dziarskim krokiem. Samochód można pozostawić pod Centrum Handlowym M1 na wynajętym przez organizatorów parkingu, a następnie przesiąść się do bezpłatnego busa, niemniej busy także muszą odstać swoje w tym samym korku, co samochody, zatem dojazd MPK i piesza przechadzka, to mimo wszystko najbardziej praktyczne rozwiązanie. Co więcej, osoby posiadające bilet wstępu na Targi Książki będą mogły powrócić do domu bezpłatnie – bilet wstępu na Targi zastępuje w dniach 27-30 października bilety komunikacji miejskiej.
Warto dodać, że pierwszy dzień imprezy mile zaskoczył całkowitym brakiem kolejek do kas, pomimo odbywającej się przy wejściu kontroli bezpieczeństwa, a także sprawną obsługą oczekujących w kolejkach do szatni.

Największej fali miłośników książek należy spodziewać się w sobotę po południu gdy swoje książki podpisywać będzie wiele literackich gwiazd. To z pewnością dobra pora dla łowców autografów, za to nie najlepsza na dokonywanie zakupów. Okazja do spokojnego przejrzenia książek powinna ponownie nadarzyć się w niedzielę, a przed samym zakończeniem Targów, wzorem lat ubiegłych, można liczyć na ostateczne wyprzedaże i największe rabaty.

Grzegorz Bogusz, Agnieszka Kantaruk, Wanda Pawlik

20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

27-30 października 2016
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków
ul. Galicyjska 9
Godziny otwarcia
27.10.: 10:00-17:00
28-29.10.: 10:00-19:00
30.10.: 10:00-17:00
Ceny biletów:
Bilet normalny: 8 zł
Bilet ulgowy: 6 zł (uczniowie i studenci)
Karnet czterodniowy: 21 zł

 

 
Wesprzyj nas