Nowości i książki używane w świetnych cenach, spotkania z pisarzami i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych czytelników – to wszystko i jeszcze więcej czeka na odwiedzających Śląskie Targi Książki.

Dominika Żukowska, wydawnictwo Poławiacze Pereł,  Śląskie Targi Książki w Katowicach 2016 | fot. Agnieszka Kantaruk

W ubiegłym roku organizację targów książki w Katowicach przejęła firma Murator EXPO mogąca pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w przygotowywaniu podobnych wydarzeń – i to był strzał w dziesiątkę. Tegoroczne Śląskie Targi Książki, a zatem impreza numer dwa pod nowymi rządami, jest jeszcze ciekawsza od tej z numerem jeden, co dobrze wróży na przyszłość.

Śląskie Targi Książki w Katowicach 2016 | fot. Agnieszka Kantaruk

Śląskie Targi Książki odbywają się w znakomicie do tego celu przystosowanym Międzynarodowym Centrum Kongresowym i od strony praktycznej, istotnej dla wielu zwiedzających, to świetna wiadomość. Wszystkie stoiska, a jest ich 150, można obejrzeć swobodnie, bez ścisku, tłoku i kolejek, aż za dobrze znanych odwiedzającym największą branżową imprezę w kraju, a mianowicie Targi Książki w Krakowie. Katowickie Centrum, poprzez swoje gabaryty i projekt doskonale przemyślany pod względem użyteczności, pozwala na wygodne poznawanie nowinek literackich i kontakt z ulubionymi autorami. W perspektywie dalszego rozwoju to właśnie lokalizacja i możliwości wystawiennicze mogą stać się największym atutem śląskiej imprezy.

Śląskie Targi Książki w Katowicach 2016 | fot. Agnieszka Kantaruk

Nie bez znaczenia jest też oczywiście program merytoryczny opracowany przez spółkę Targi Książki, a i ten rozwinął się w stosunku do ubiegłego roku. Tym razem wszystkiego jest więcej: książek, spotkań autorskich – na trzy dni Targów zaplanowano wizytę około 100 pisarzy z polski i zagranicy, dyskusji, warsztatów, a także konkursów i zabaw dla najmłodszych czytelników. Zapewne odbędzie się też niejedno polowanie na autograf – na czytelników czekać będą między innymi: Graham Masterton, Catharina Ingelman-Sundberg, Katarzyna Bonda, Jerzy Bralczyk, Marta Fox, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Barbara Kosmowska, Józef Hen, Agata Tuszyńska, Agnieszka Tyszka, Dorota Suwalska, Szczepan Twardoch oraz znani nie tylko jako autorzy: Jacek Cygan, Ilona Łepkowska, Ewa Wachowicz, Bronisław Cieślak, Katarzyna Pakosińska, Marek Przybylik, Grzegorz Miecugow, Michał Ogórek, Tomasz Sekielski i Tomasz Zimoch.

Śląskie Targi Książki w Katowicach 2016 | fot. Agnieszka Kantaruk

Z myślą o dzieciach odbędą się spotkania dotyczące książek wydawnictwa Muchomor, warsztaty detektywistyczne z Dariuszem Rekoszem czy organizowany przez Bibliotekę Śląską jubileusz Bohdana Butenki. Całe rodziny codziennie będą mieć możliwość posłuchania autora książek motywacyjnych Michała Zawadki oraz wziąć udział w twórczych warsztatach Muzeum Śląskiego. Do posłuchania muzyczno-literackiej improwizacji wokół premierowej książki „Idol” zapraszają w sobotę Marta Fox i Artur Gotz.

Śląskie Targi Książki w Katowicach 2016 | fot. Agnieszka Kantaruk

Targom towarzyszą też wystawy. Przygotowana przez Bibliotekę Śląską prezentacja multimedialna z okazji 500 lecia znaku ex libris i wystawa prac Bohdana Butenki z okazji 85 rocznicy urodzin autora. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach prezentuje natomiast prace powstałe w kolejnych edycjach konkursu „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci”.
Śląskie Targi Książki czynne będą od piątku 30 września do niedzieli 2 października w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp na Targi jest wolny. Grzegorz Bogusz

zdjęcia: Agnieszka Kantaruk

Program wydarzeń targowych

Śląskie Targi Książki
Katowice
30.09 – 2.10.2016
w godz. 10:00 – 18:00
wstęp wolny

 

 
Wesprzyj nas