„Sztuka podróżowania”autorstwa Jacka Pałkiewicza to ponadczasowe kompendium dla każdego podróżnika. Publikacja pełna wskazówek, rad i cennych informacji sprawi wiele przyjemności nie tylko czytelnikom wybierającym się w drogę.

Podróżowanie może wydawać się obecnie najłatwiejszą rzeczą pod słońcem: kilka kliknięć w internecie, bilety i hotel zarezerwowane, tanie linie lotnicze czynią przyjemność zwiedzania wielu miast i miejsc świata osiągalną dla każdego, a podróżnicze blogi dają złudzenie najświeższej wiedzy o danym miejscu dostępnej na jedno skinienie, we własnym telefonie. Czy w tej sytuacji czytanie swoistego podręcznika dla podróżników przed wyruszeniem w drogę ma jakiś sens? Pytanie wydaje się retoryczne, ale tylko do chwili gdy przeczytamy pierwsze akapity „Sztuki podróżowana” Jacka Pałkiewicza. To książka uświadamiająca, że tym więcej przyniesie nam podroż, im lepiej jesteśmy do niej przygotowani.

Jacek Pałkiewicz to osoba niezwykła, podróżnik, eksplorator, reporter, członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Do wszystkiego czego się podejmuje pochodzi z pełną powagą i zaangażowaniem. Te cechy można rozpoznać czytając „Sztukę podróżowania”. To książka, w której nie ma jednego zbędnego zdania – każde wnosi nowe informacje wynikające z ogromnego doświadczenia autora i, co rzadkie wśród ludzi piszących o podróżowaniu, życzliwego stosunku do czytelnika.

Pałkiewicz dzieli się wiedzą, udziela rad i wskazówek, ale nie robi tego w sposób protekcjonalny. Dzięki temu lektura jego książki będzie równie przyjemna i wartościowa dla kogoś kto podróżuje wiele i z wprawą ,jak i dla rodziców z trójką dzieci nie wybierających się dalej niż do Jastarni. Osobna sprawa, że „Sztuka podróżowania” jest po prostu świetnie napisana: jasnym, konkretnym językiem niosącym ponadczasową wiedzę.

Sposób w jaki niniejsza książka została skonstruowana przypomina nieco zapis akademickiego wykładu w najlepszym stylu. Jacek Pałkiewicz zapoznaje bowiem czytelnika z zasadami i narzędziami jakie każda osoba wyruszająca w drogę powinna znać, a to przy jakiej okazji i w jakim zakresie wiedza ta zostanie spożytkowana zależeć będzie już tylko od odbiorcy. Mowa oczywiście o tym w jaki sposób organizować swoje perygrynacje, jak się do nich przygotowywać fizycznie i psychicznie, jak dbać o bezpieczeństwo i sprawić by z wyjazdu pozostały tylko dobre wspomnienia.

książka jest świetnie napisana: jasnym, konkretnym językiem niosącym ponadczasową wiedzę

Podejmuje również temat właściwego zachowania się w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, ataku terrorystycznego lub napaści ze strony przestępców. Te zagadnienia stanowią jednak tylko maleńką część wiedzy zawartej w „Sztuce podróżowania”.
Publikacja dzieli się na dziewięć części i są to: O podróży w ogóle, Organizacja podróży, Rodzaj podróży, Kobieta w podróży, Na wyjeździe, Szkoła przetrwania, Współczesne wyprawy, Druga strona turystyki, Podróż wczoraj i dziś.
Wszystko to na 470 stronach wciągającej i pouczającej lektury. Agnieszka Kantaruk

Jacek Pałkiewicz, Sztuka podróżowania, wydawnictwo Zysk i S-ka, Premiera w tej edycji: 21 września 2015

 

 
Wesprzyj nas