„Cukiernia pod Amorem”, trzytomowa saga autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk przywróciła w Polsce modę na powieści historyczne. Po sześciu latach od wydania pierwszego tomu cieszy się niesłabnącą popularnością, czego dowodem jest zlot jej miłośników w Książnicy Płockiej, planowany na najbliższą sobotę.

Cukiernia pod AmoremO takiej książce marzy każdy wydawca: od chwili premiery do dziś w ręce czytelników trafiło ponad 300 000 egzemplarzy, dając trzem tomom „Cukierni pod Amorem” status bestsellera. Taki książkowy przebój to wielka rzadkość na polskim rynku wydawniczym, gdzie mówi się o sukcesie, gdy książka w miarę szybko znajdzie 2000 nabywców. Popularność „Cukierni…” zaskakuje tym bardziej, że to powieść historyczna, z wplecionym współczesnym wątkiem obyczajowym. Do czasu pojawienia się pierwszego tomu powieści Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, czytelnicy od wielu lat nie dopytywali w księgarniach o prozę tego typu. Poza nieśmiertelną XIX-wieczną klasyką na księgarskich półkach nie pojawiały się nowości z fabułą osadzoną w przeszłości Polski. Wiosną 2010 roku to się zmieniło.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk za pomocą „Cukierni pod Amorem” rozbudziła na nowo zainteresowanie lekką powieścią historyczną. Nie pracami naukowymi, nie siermiężnymi elaboratami, ale literaturą popularną pokazującą jak ciekawe są losy naszego kraju i jego dawnych mieszkańców.
– Napisanie tego typu książki nie jest proste – mówi Agata Janaszek z wydawnictwa Nasza Księgarnia. – Rzeczywiście „Cukiernia pod Amorem” wykreowała modę na powieści historyczne. Na fali jej sukcesu ukazały się w naszym wydawnictwie także inne książki, których akcja rozgrywa się w przeszłości – dodaje. Przez Naszą Księgarnię został również ogłoszony konkurs na powieść historyczną, ale nie udało się wyłonić jego zwycięzcy, ponieważ nadesłane prace nie spełniały kryteriów określonych przez jury. „Cukiernia…” pozostała więc niekwestionowanym liderem.

Liczba miłośników sagi, choć trudna do określenia, z pewnością jest większa niż jej dotychczasowy nakład i wciąż rośnie. Czytelnicy zafascynowani losem rodzin: Zajezierskich, Cieślaków i Hryciów w najbliższą sobotę spotkają się Płocku, by wymieniać wrażenia z lektury, a także spotkać się z ulubioną autorką. Dlaczego właśnie w Płocku?

– W powieści ważną rolę odgrywa fikcyjne miasteczko Gutowo, położone blisko Płocka – wyjaśnia Renata Kraszewska, metodyk z Książnicy Płockiej, organizatora Zlotu. – Bohaterowie książki często wyjeżdżają do Płocka, na przykład pan Zajezierski jeździł w interesach do banku, który znajdował się w budynku, gdzie obecnie działa nasza Książnica – dodaje.

To nie jedyne miejsce w Płocku opisane na kartach powieści, wiele innych będzie można w ramach Zlotu zwiedzić z przewodnikiem. Ale to nie jedyne atrakcje zaplanowane na sobotę. W ogrodzie Książnicy Płockiej odbędą się warsztaty, konkursy i zabawy związane z sagą. Wszyscy, którzy przyjdą, przedpremierowo wysłuchają też fragmentów najnowszej książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk w interpretacji Grażyny Zielińskiej, aktorki teatralnej i filmowej, znanej m.in. ze spektaklu “Klimakterium” i seriali: “Ranczo” czy “Na dobre i na złe”.

”Cukiernia pod Amorem” to wielowymiarowa, wielowątkowa saga opisująca fascynujące kobiece bohaterki i odległą z dzisiejszej perspektywy epokę

– ”Cukiernia pod Amorem” to wielowymiarowa, wielowątkowa saga opisująca fascynujące kobiece bohaterki i odległą z dzisiejszej perspektywy epokę. Zawiera wszystkie elementy niezbędne do tego by podobać się czytelnikom – mówi Renata Kraszewska. – Do tego jest to książka skłaniająca do podjęcia poszukiwań w obrębie swojej rodziny. Kto wie czy nie natrafimy w ten sposób na własną ciekawą historię – dodaje. Grzegorz Bogusz

Uwaga! Szczegółowy program Zlotu dostępny jest pod adresem: https://web.facebook.com/events/1666440776946420/

 

Cukiernia pod Amorem

 
Wesprzyj nas