Spotkanie na temat twórczości Józefa Czapskiego, pisarza, malarza i rysownika, odbyło się w cyklu „Noc Książki”, organizowanym przez Klub Jagielloński. Tym razem miejscem dyskusji stało się Muzeum Narodowe w Krakowie, a dokładnie – niedawno otwarty pawilon poświęcony artyście.


„Noc Książki” w Krakowie to już tradycja. Pierwsza została zorganizowana w lipcu 2015 roku. Od tego czasu w Pracowni Klubu Jagiellońskiego przy Rynku Głównym 34 spotykali się już pisarze, dziennikarze i eksperci różnych dziedzin aby dyskutować z publicznością o literaturze. –Na każdym takim spotkaniu omawiamy nie konkretne książki, ale pewnego rodzaju problemy obecne w literaturze danego gatunku – mówi Michał Kłosowski, koordynator projektu „Noc Książki” i członek krakowskiego oddziału Klubu Jagiellońskiego. –Była już u nas noc kryminałów, noc literatury historycznej, noc literatury fantastycznej, a w najbliższej przyszłości, konkretnie w dniach 9 i 10 czerwca, zaproponujemy krakowianom noc reportażu, która będzie miała formułę festiwalową. W jej ramach, oprócz dyskusji będących stałym punktem programu, pojawią się też warsztaty i projekcja filmu – zapowiada.

Na każde spotkanie z cyklu „Noc Książki” przychodzi 60-70 osób, a to sporo zważywszy na ich wysoki poziom merytoryczny. Do udziału w najnowszej odsłonie Nocy – debacie na temat twórczości Józefa Czapskiego, pisarza, malarza i rysownika zgłosiło się więcej chętnych niż było dostępnych miejsc. A tym razem odbyła się ona w wyjątkowym miejscu, bo w przestrzeni Pawilonu Józefa Czapskiego, nowego budynku w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie).

Wydarzenie rozpoczęło się od zwiedzania ekspozycji poświęconej artyście po czym płynnie przeszło w dyskusję z udziałem Janusza Nowaka, kustosza Muzeum Narodowego w Krakowie, Kierownikiem Archiwum i Zbioru Rękopisów Czartoryskich, który od wielu lat zajmuje się odczytywaniem i opracowywaniem dzienników Józefa Czapskiego oraz Andrzeja Mietkowskiego, dziennikarza i publicysty, który na magnetofonie Radia Wolna Europa upamiętnił w latach 1982-1986 wspomnienia Józefa Czapskiego.

Pomysł na spotkanie w muzeum pojawił się stąd, że staramy się angażować wiele podmiotów w Krakowie i Małopolsce w działania na rzecz promocji czytelnictwa – mówi Michał Kłosowski. –Już niedługo, bo 16 czerwca, zorganizujemy we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie kolejne spotkanie, tym razem w Domu Józefa Mehoffera. Tam będziemy dyskutować o książkach biograficznych, zastanowimy się wspólnie z publicznością jaki jest sens pisania i czytania takich książek – dodaje.

Na jesień Klub Jagielloński planuje kolejne odsłony „Nocy Książki”, zarówno w swojej własnej Pracowni jak i w miejscach ważnych dla Krakowa. Grzegorz Bogusz

zdjęcia: Piotr Kędzierski / Dobre Książki ©

 

 
Wesprzyj nas