Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival” zbliża się wielkimi krokami. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 7-10 lipca, a na wszystkich uczestników czekać będzie mnóstwo atrakcji.


Zeszłego lata młodzi mieszkańcy Rabki i wczasowicze spędzający lato w uzdrowisku dziecięcym pokazali, że twórczość literacka przeznaczona dla młodych odbiorców bardzo ich interesuje. Na plenerowych spotkaniach, podczas których czytano książki dla dzieci gromadziły się tłumy, wejściówki na warsztaty dotyczące literatury rozeszły się w okamgnieniu.

W tym roku także przygotowujemy dla uczestników liczne niespodzianki – mówi Iwona Haberny, realizator „Rabka Festivalu”. –Liczne punkty programu kierować będziemy nie tylko do dzieci, ale do całych rodzin, ponieważ Rabka, to takie miejsce gdzie rodziny przyjeżdżają razem i mają dla siebie czas. Na przykład zagości u nas w tym roku książka „Banany z cukru pudru”, którą napisały Barbara Caillot-Dubus i Aleksandra Karkowska, a opowiada ona o tym jak wyglądało dzieciństwo naszych rodziców i dziadków. Warsztaty dla rodzin związane z tą książką będą okazją do wymiany międzypokoleniowej. Rodzice i dziadkowie będą mieli okazję opowiedzieć dzieciom w co się bawili, czym się bawili i jak spędzali swoje dzieciństwo – zapowiada. Świetnym punktem wyjścia do międzypokoleniowych rozmów o książkach będzie też wystawa „Polska szkoła ilustracji”, która zostanie zaprezentowana w rabczańskim Zakładzie Przyrodoleczniczym. Towarzyszyć będą jej warsztaty dla rodzin przygotowane przez zespół Muzeum Książki Dziecięcej z Warszawy.

To jednak niektóre z propozycji, a przygotowano ich całe mnóstwo. Specjalnością „Rabka Festivalu” jest proponowanie niestandardowych metod promocji literatury: poprzez gry, komiks, muzykę czy teatr. Pojawią się też oczywiście polscy i zagraniczni autorzy książek dla dzieci. –W tym roku będziemy gościć Asę Lind ze Szwecji, autorkę znakomitych książek o „Piaskowym Wilku” oraz wielkiego litewskiego ilustratora i autora, którego książki przełożone zostały już na 20 języków, Kęstutisa Kasparaviciusa – mówi Iwona Haberny. W rabczańskiej bibliotece, mieszczącej się w zabytkowym budynku dworca kolejowego, przez całe wakacje będzie można oglądać wystawę jego prac.

Z dziećmi spotkają się również polscy autorzy. Już teraz wiadomo, że Rabkę odwiedzą Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Joanna Krzyżanek, Joanna Olech i Tomasz Samojlik – doktor biologii, z Puszczy Białowieskiej, który zaprezentuje dzieciom swój komiks i film animowany o żubrze Pompiku oraz inne ilustrowane przez siebie książki o przyrodzie.

O tym, że rabczański festiwal podoba się zarówno uczestnikom jak i mieszkańcom zaświadcza otrzymany tytuł „Kulturowe Wydarzenie Roku”, przyznany przez stowarzyszenie „Kulturowy Gościniec” dla najciekawszej inicjatywy kulturalnej roku 2015 w uzdrowisku, a także nagroda specjalna w plebiscycie „Wielkie odkrywanie Małopolski”. –Nasz Festiwal jest wydarzeniem, nad którym pracujemy z udziałem lokalnych artystów przez cały rok – mówi Iwona Haberny. –Spotykamy się, omawiamy, co kto może i chce na rzecz Festiwalu zrobić. Festiwal jest bardzo mocno osadzony w lokalnej społeczności, angażuje niezwykłych artystów tworzących na miejscu. Działa tu wielu interesujących absolwentów wyższych uczelni artystycznych, którzy czynnie włączają się i tworzą festiwalowy program. Tych ludzi nie spotkacie nigdzie indziej – dodaje.

Jest wśród nich muzyk – multiinstrumentalista, Piotr Kolecki, który prowadzi warsztaty gry na niezwykłych instrumentach, są artyści związani z Teatrem Lalek „Rabcio”, którzy uczą jak stworzyć lalkę i jak ją ożywić. Absolwentka rzymskich studiów plastycznych, Monika Rzonca, prowadzi plenery malarskie w rabczańskim parku. Teatr „Chrząszcz w trzcinie” organizuje pasjonujące spektakle dla rocznych dzieci. Artystka Agata Stasik, tworząca niezwykłe ożywione poduchy, pokazuje, że szycie też może być sztuką.

Zatem, jeśli nie macie jeszcze wakacyjnych planów, to warto rozważyć Rabkę jako kierunek letnich peregrynacji. „Rabka Festival” bez wątpienia będzie w stanie dostarczyć wielu wrażeń i kolorowych wspomnień. Grzegorz Bogusz

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Rabka Festival”

7-10 lipca 2016

Rabka Zdrój

 

 
Wesprzyj nas