Pamiętniki spisywane przez ostatniego polskiego króla zaskakują walorami literackimi, a zarazem stanowią ciekawy portret wyższych sfer w Polsce XVIII-wiecznej Polsce. W książce „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie” badacze zajmujący się epoką stanisławowską postanowili przybliżyć je współczesnym czytelnikom.


Stanisław August Poniatowski, król Polski w latach 1764-1795, odznaczał się sporym talentem literackim, był też wnikliwym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości. Notatki przez niego sporządzane przez wiele lat były ukryte w rosyjskich archiwach i dopiero w 2013 roku ukazało się pierwsze polskie wydanie, zawierające wszystkie tomy zapisków.

W memuarach król opisuje nie tylko swoje życie prywatne, relacjonuje również wydarzenia polityczne, odbywające się na arenie polskiej i międzynarodowej. Obrazy i portrety arystokracji, barwne opisy codzienności epoki oświecenia, wydarzenia związane z tragiczną historią Polski końca XVIII wieku nakreślone przez monarchę w „Pamiętnikach”, pozostawiają w czytelniku jednak pewien niedosyt i rozbudzają apetyt na ciąg dalszy. To właśnie zaspokojeniu tej ciekawości służyć miał cykl wykładów „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, które odbywały się w Łazienkach Królewskich od września 2013 do czerwca 2014 roku. W trzynastu otwartych wykładach, zorganizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Łazienkach Królewskich we współpracy z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym, wzięli udział wybitni badacze XVIII-wieku.

Zbiór wygłoszonych wówczas wykładów, zilustrowanych portretami opisywanych przez króla osobistości i wieloma pięknymi rycinami z epoki, został zebrany w tomie „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”. Eseje w przystępny sposób ukazują pełną galerię portretów postaci znanych z kart królewskich wspomnień. Autorzy przyjrzeli się wnikliwie wybranym bohaterom i zjawiskom ukazanym w pamiętnikach monarchy, przybliżając niejednokrotnie aspekty prze władcę przemilczane. Poznamy tu więc nie tylko szczegóły królewskich relacji z damami jego serca, ale też z przyjaciółmi, rodziną czy bliskimi współpracownikami.

Ze względu na popularyzatorski charakter prelekcji także i książka będąca ich podsumowaniem ma przystępny charakter i może zaciekawić nie tylko osoby zajmujące się zawodowo historią, literaturą czy kulturą. Wydana wcześniej antologia w połączeniu z niniejszą publikacją stanowią znakomitą kopalnię ciekawostek na temat Polski doby Oświecenia i jej elit. Tomasz Wojciechowski

Z badaczami, którzy zajmowali się opracowaniem książki „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie” będzie można spotkać się podczas premiery książki w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Spotkanie odbędzie się w Pałacu na Wyspie w piątek 13.05.2016 o godznie 18:00. Wstęp wolny.

Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie, Wstęp i redakcja naukowa: Anna Grześkowiak-Krwawicz, Autorzy: Agata Roćko, Teresa Kostkiewiczowa, Zofia Zielińska, Urszula Kosińska, Angela Sołtys, Richard Butterwick-Pawlikowski, Piotr Ugniewski, Maria Czeppe, Dorota Dukwicz, Marek Dębowski, Wydawnictwa Łazienek Królewskich, Rok wydania: 2015,

 

 
Wesprzyj nas