Profesor Bralczyk wybrał i opisał dla swoich czytelników ok. 100 słów, które jego zdaniem składają się na obraz człowieka i otaczającej go rzeczywistości.


Czy rodzice nadający imię swojemu dziecku mają świadomość, że dokonują aktu nominacji? Takiego samego aktu dokonuje autor nadający tytuł swojemu dziełu. Każdy z nas ma szansę dokonać nominacji, jeżeli zamiast wybierać spośród istniejących wymyśli nową nazwę dla rzeczy czy zdarzenia.

Zanim odważymy się lub zdarzy się nam dokonać takiego aktu warto zapoznać się z książką prof. Bralczyka „Świat przez słowa”. W indeksie książki znajdziemy ponad sto haseł, a wśród nich: cel, ciało, eskapada, ja, kaczka, komputer, kosmos, pokusa, profesjonalizm, przesądy i zabobony, sumienie, szczęście, czy żarty i figle. Objaśniając odniesienia do poszczególnych słów profesor sięga do dawnych słowników, by porównać treść haseł z różnych wydań z dzisiejszym stanem wiedzy oraz zamieszcza fakty historyczne i ciekawostki.

I tak możemy się dowiedzieć, że jeszcze do końca XVI wieku kaczka była tylko dzika, a udomowili ją podobno Krzyżacy, a w nazywaniu kochanych osób zdrobnieniami np. kaczusia nie jesteśmy oryginalni, bo w Chinach kaczka to symbol miłości. Czytając hasło „ja” możemy zastanowić się nad własną asertywnością, która jest przyczyną wypierania skromnych końcówek czasowników przez zaimek ja: „Tak myślę. Ja tak myślę.” Dochodząc do hasła Ziemia mamy możliwość zweryfikowania tego co „nam się ziemianom wydaje. A właściwie Ziemianom, bo ziemianin pisany małą literą związany jest… ze słowem ziemia”.
Profesor żongluje w książce słowami niczym charakternik, czyli ktoś kto potrafił posługiwać się czarami, a przy tym dąży do wyrażenia prawdy, która „ma nas wyzwolić, my jej mamy szukać, potem dać jej świadectwo, a wreszcie jej służyć”, niezależnie od tego czy ta prawda byłaby cała i naga, gorzka i okrutna czy też czysta i święta.

Sięgając po książkę prof. Bralczyka „Świat przez słowa”, która niedawno ukazała się w księgarniach, mamy szansę wyrwać się z „błogiej nieświadomości” na temat stanu naszej wiedzy o „charakterach” jakimi są niewątpliwie słowa mające wielką moc sprawczą. (KS)

Jerzy Bralczyk – Świat przez słowa

 
Wesprzyj nas