Michael Prestwich w książce „Ludzie średniowiecza” opisał 69 najciekawszych postaci tej długiej i różnorodnej epoki. Historyk przedstawił czytelnikom całą plejadę osób, które na różne sposoby zapisały się w dziejach.

Jako syn dwojga historyków Oxfordu Michael Prestwich od najmłodszych lat stykał się z tą dziedziną wiedzy. Rodzice zaszczepili w nim zamiłowanie do odkrywania zagadek przeszłości, które w dorosłym życiu Michaela zaowocowało udaną karierą naukową – także został historykiem, przez wiele lat pracował jako profesor na Uniwersytecie w Durham, specjalizując się w zagadnieniach dotyczących średniowiecza.

Opublikował wiele prac naukowych i książek kierowanych do wąskiej grupy badaczy. Dopiero po przejściu na emeryturę zdecydował się na napisanie utrzymanej w lekkim tonie książki „Ludzie średniowiecza”. Publikacja ta, zadedykowana wnukom profesora, stanowi rodzaj idealnego wstępu do poznawania tej długiej i skomplikowanej epoki.

Prestwich stara się w niej przede wszystkim rozliczyć z kilkoma obiegowymi mitami na temat średniowiecza. Przede wszystkim wielokrotnie podkreśla, że była to epoka różnorodna, niemożliwa to zamknięcia jedynie w ramach wojen i wiary. Za pomocą przybliżenia czytelnikom kilkudziesięciu sylwetek tytułowych ludzi średniowiecza, którzy na różne sposoby zapisali się na kartach historii, pokazuje, że także wówczas można było mieć bardzo różne pomysły na życie, poglądy i zainteresowania.

W książce pojawiają się oczywiście najsłynniejsi królowie i królowe, rycerze mogący się poszczycić ponadczasową sławą czy wybitni mnisi, ale na tym kończą się postaci stereotypowo kojarzone ze wspomnianą epoką. Prestwich przedstawia czytelnikom artystów, architektów i budowniczych, podróżników, wynalazców, a nawet zegarmistrza, pirata i ojca chirurgii.

Pisząc przystępnym, łatwym w zrozumieniu językiem, objaśnia w jaki sposób wiedza i spuścizna starożytnych cywilizacji basenu morza śródziemnego powróciła do krajów europejskich za sprawą arabskich uczonych. Zaznacza, że nie brakowało w Europie ludzi poszukujących wiedzy daleko poza klasztornymi szkołami, wynalazców i marzycieli pragnących zrealizować swoje idee.

Prestwichowi udało się napisać o nich w sposób ciekawy i dynamiczny. W swoich bohaterach odnalazł i uwypuklił ich czysto ludzkie cechy. Niektóry byli żądni sławy i świetnie dbali o swój publiczny wizerunek stosując techniki jakich nie powstydziłaby się współczesna agencja PR. Inni wpadali na świetne pomysły, ale nie potrafili na nich zarobić – jak chociażby Gutenberg, na którego epokowym wynalazku zarobiły rzesze naśladowców, ale nie on sam. Jeszcze inni przekłamywali historię by napisać poczytny bestseller i nie przejmowali się lawiną krytyki.

W opisach Michaela Prestwicha sztywne postaci schodzą ze znanych nam obrazów i zamieniają się w zwykłych ludzi, którzy choć żyli bardzo dawno temu, są bardziej do nas podobni niż chcielibyśmy przyznać. Robert Wiśniewski

Michael Prestwich jest emerytowanym profesorem historii Uniwersytetu Durham. W swoim dorobku ma wiele książek, m.in. Knight (2010), Plantagenet England, 1225-1360, Armies and Warfare in the Middle Ages i English Politics in the Thirteenth Century.

Michael Prestwich, Ludzie średniowiecza, Przekład: Tomasz Hornowski, seria: X-Varia, Dom Wydawniczy Rebis, Premiera: 20 października 2016

kup książkę

 

Ludzie średniowiecza

 
Wesprzyj nas