Istnieje pewna księga, która w znaczącym stopniu wpływa na ruch turystyczny. To wspaniały manuskrypt z przełomu VIII i IX wieku znany jako Księga z Kells. Ludzie z całego świata przyjeżdżają do Irlandii, żeby go obejrzeć.

The Old Room, fot. Brian Morrison
Biblioteka Trinity College w Dublinie, założona w 1592 roku równolegle z powstaniem samego college’u, jest jedną z tych starych bibliotek, które może odwiedzić każdy zainteresowany. Rozbudowywana przez kilka stuleci szczęśliwie zachowała się bez zniszczeń, wystarczy więc przekroczyć jej próg, by doświadczyć natychmiastowej podróży w czasie.

Najbardziej interesująca i oblegana część biblioteki to The Old Room, liczące 65 metrów długości pomieszczenie, w którym zgromadzone zostały najstarsze księgi znajdujące się w jej zbiorach. Swoim kształtem przypomina gotycką katedrę, prawdziwą świątynię wiedzy. W tych imponujących wnętrzach przechowywana jest słynna Księga z Kells.

Księga ta uznawana jest przez badaczy za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych manuskryptów, jaki zachował się do naszych czasów. Precyzja z jaką ją wykonano rzeczywiście może budzić zachwyt, każda stronica stanowi plątaninę misternych zdobień, których wykonanie zajęło mnichom wiele lat. To jednak nie jedyna taka perełka w zbiorach biblioteki Trinity College.

W tym samym miejscu przechowywana jest na przykład jeszcze starsza Księga z Durrow i… dwieście tysięcy innych wspaniale opracowanych ksiąg. Zapoznanie się z nimi wszystkimi to wymagające zadanie nawet dla bardzo zdeterminowanych naukowców.
The Old Room, fot.Tony Pleavin
Biblioteka i przechowywane w niej niepowtarzalne eksponaty stanowią prawdziwy skarb narodowy Irlandii. Nie tylko ze względu na ich bezcenną wartość dla kultury, ale też dlatego, że od lat generują znaczący ruch turystyczny. Wystawę, na której prezentowana jest Księga z Kells można zwiedzać przez wszystkie dni tygodnia, obecnie cena biletu wstępu to 10 euro dla osoby dorosłej, ale są też w ofercie bilety zniżkowe, grupowe i dla szkół. Bilety można kupować także przez internet, co pozwala uniknąć oczekiwania w długiej kolejce do kas.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na oficjalnej stronie Trinity College
Agnieszka Kantaruk

 

 
Wesprzyj nas