Zabójstwo premiera Olofa Palmego w 1986 roku to temat wciąż aktualny i bolesny dla szwedzkiego społeczeństwa – nierozwiązana po dziś dzień sprawa zabójstwa, do którego doszło na sztokholmskiej ulicy w późnych godzinach wieczornych 28 lutego 1986 roku powraca często zarówno w życiu politycznym tego kraju, jak i w literaturze kryminalnej.


Leif Persson zaprezentował własną wersję wydarzeń, mieszając fakty z ustaleń trwającego kilkanaście lat śledztwa z fikcją, domniemaniami i hipotezami, tworząc zakrojoną na szeroką skalę intrygę polityczną z elementami szpiegowskimi. Trzeba przyznać, że autorowi udało się znakomicie zatrzeć granicę między tym, co wydarzyło się naprawdę (przynajmniej według dzisiejszej, niepełnej wiedzy) a pomysłowością pisarza. Dla przeciętnego czytelnika, nie znającego szczegółów sprawy Palmego, granica ta jest niezauważalna.

Fabuła, choć rozpoczyna się spektakularnym wypadkiem, toczy się powoli i ospale, dając okazję autorowi do zaprezentowania całej plejady postaci, także drugo- i trzecioplanowych. W pewnym momencie czytelnik może stracić orientację, kto jest kim i któroplanowym jest bohaterem, zwłaszcza że szwedzkie nazwiska tego nie ułatwiają. Z czasem jednak, gdy główny nurt akcji sie wykrystalizuje, zaczynamy bohaterów rozpoznawać i kojarzyć. Mamy też okazję do poznania współczesnej Szwecji i jej problemów, czasami w krzywym zwierciadle zgryźliwości autora.

Zróżnicowane postacie, żyjące własnymi problemami, stopniowe odkrywanie kolejnych tropów i tajemnic, klasyczne wątki kryminalne i szpiegowskie, tajemnice, spiski, walka polityczna w tle – to wszystko dobrze zmieszane i podane – powodują, iż książka wciąga. Dla miłośników literatury kryminalnej pozycja obowiązkowa, nawet jeśli nie interesują ich dzieje szwedzkiego wywiadu i odpowiedź na pytanie, czy Palme był szpiegiem.

Tomasz Wojciechowski

Leif GW Persson
Między tęsknotą lata a chłodem zimy

I tom Trylogii policyjnej
Wydawnictwo Czarna Owca 2010
seria: Czarna seria

Pozostałe części Trylogii policyjnej:
II – W innym czasie w innym życiu
III – Swobodny upadek jak we śnie

 
Wesprzyj nas