Spokój sennego szwedzkiego miasteczka zakłóca śmierć Alexandry Wijkner. Samobójstwo czy zbrodnia? Rozwiązaniem zagadki zajmą się porzucony przez żonę policjant Patrik i Erica, przyjaciółka ofiary z dzieciństwa, budząca zresztą nieodparte skojarzenia z Bridget Jones.

Jest to jedna z tych powieści kryminalnych, gdzie akcja przebiega dość schematycznie, nie ma spektakularnych zwrotów akcji i wszystko zmierza do raczej przewidywalnego finału. Jest mroczna tajemnica z przeszłości ofiary, kilka fałszywych tropów i typowa galeria małomiasteczkowych postaci bohaterów. Standardowy wątek romantyczny dopełnia całości, widać też przewagę wątków obyczajowych nad kryminalnym. Czarne charaktery są czarne, miasteczko senne i sielskie dla obserwatora z zewnątrz, ale pełne podskórnych ciemnych sprawek.

Można odnieść wrażenie, że Skandynawia stała się królestwem powieści kryminalnej, a następczyni Agathy Christie objawi nam się wkrótce (lub już się objawiła). Jedną z kandydatek na to zaszczytne stanowisko miała by być Camilla Läckberg, autorka serii kryminałów rozgrywających się w szwedzkim miasteczku Fjällbacka, uhonorowana już nagrodami i sprzedająca się w milionowych nakładach. Póki co początek drogi na tron szwedzkiej Christie nie jest najlepszy. Ale że to powieść debiutancka tej autorki, z ostateczną oceną poczekamy na kolejne tomy. Póki co, oceniamy tę książkę jako nieobowiązkową lekturę dla miłośników nieskomplikowanych intryg kryminalnych, lubiących kontemplować senną małomiasteczkową atmosferę. (B)

Camilla Läckberg
Księżniczka z lodu
Wydawnictwo Czarna Owca 2010
seria: Czarna seria

 
Wesprzyj nas