Jak to zwykle bywa, sześć nastolatek, bohaterek powstającego właśnie cyklu „Krąg”, odkrywa swoje nadzwyczajne i paranormalne zdolności i musi zewrzeć siły, by uratować świat od zagłady.
Dziewczyny dzieli wiele, jak w szkolnym życiu, ale połączy ich wspólna tragedia i zagrażające im niejasne niebezpieczeństwo. Do tego, ku swemu zaskoczeniu, odkrywają w sobie dziwne, nadprzyrodzone zdolności. Możliwość bycia niewidzialnym, nakłanianie myślami innych do zrobienia każdej rzeczy – to zdolności, które bywają przyjemne i przerażające, zależnie od stanu emocji i osobowości, dają możliwość zrobienia czegoś dobrego lub wręcz przeciwnie, ale jedno dają zawsze – uzależnienie. Oczywiście nic nie dzieje się bez powodu, talenty dziewcząt zaprowadzą je w dziwne miejsce, gdzie okaże się, że muszą połączyć siły. Pojawiło się bowiem Zło, które ma swój cel i nie zamierza dać za wygraną. Rozpoczyna się walka o przetrwanie…
Zarys fabuły jak widać klasyczny. Akcja zawiera sporo mrocznych momentów, pośród tego kłębią się emocje, które towarzyszą chyba każdemu dojrzewającemu młodemu człowiekowi – poczynając od poczucia osamotnienia, niezrozumienia, pustki – po pierwsze miłości i sercowe rozterki. Język powieści jest typowo młodzieżowy, zdarzają się w nim wulgaryzmy, czyta się przyjemnie.
Bohaterowie – uczniowie szkoły w Engelforts zostali dobrze skonstruowani przez autorów – są realni, nie papierowi, mają problemy, jak wielu innych nastolatków zmagają się z młodzieńczymi dylematami. Nie są ideałami, zdarza im się wagarować, próbować zakazanych używek czy w różny sposób wyrażać swoją indywidualność.
Jako że autorzy „Kręgu” pochodzą ze Szwecji, można było z góry spodziewać się charakterystycznego „skandynawskiego stylu” – wplatającego w fabułę elementy aktualnych wydarzeń, życia społecznego. I rzeczywiście – to wszystko znalazło się w powieści. Problemy bohaterek nie kończą się na paranormlanych zdolnościach, dotyczą także pozbawionej magii codzienności. Jest romans z nauczycielem, wyprowadzenie się z domu na kilka miesięcy, problemy z odżywianiem i z własną tożsamością oraz okrutne żarty, prześladowanie innych uczniów przez ich rówieśników i mobbing. Szwecja w „Kręgu” to wciągająca ale także dość mroczna rzeczywistość, gdzie przez kilka miesięcy słońce ukryte jest za szarymi chmurami, miasto pokrywa śnieg, a po drodze można nie spotkać żywej duszy.
Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla młodzieży, która znajdzie tu odwołania do swoich codziennych przeżyć, a do tego może zaznać marzeń o niezwyczajnych umiejętnościach. Starszy czytelnik także nie będzie zawiedziony. Książka to solidny thriller, który trzyma w napięciu, kusi sekretami, mrocznym klimatem i szczyptą magii, łącząc wątki sensacyjne, przygodowe i paranormalne.
„Krąg” to opowieść o nowoczesnych czarownicach u progu dorosłego życia, wypełniona nieprzewidywalną akcją i mrokiem legend skandynawskich. Większość problemów jest jednak natury przyziemnej, a rodzącą się magia stanowi tylko dodatek. Czekamy na ciąg dalszy, autorzy deklarują bowiem dwie kolejne opowieści w tym cyklu. (B)
Mats Strandberg, Sara B. Elfgren
Krąg
Wydawnictwo Czarna Owca
Premiera: październik 2012
Książka Magia kręgu jest to lektuira, któa polecam kazdemu, kto ma czas wol ny. Warto jest spedzić kilkadziesiat godzin w towarzystwie tej książki poniewaz przenosi ona czytelnika w świat przedstawiony przez pisarza, któy jest tropchę zmyslony a trochę nie. Odnalazłam na kartach tej powieści problemy któe znajome mi są ze szkoły, jest tam jednak ponadto świat przedstawiony fikcyjny który nie jest światem rzeczywistym. wątek miłosny jest nienachlany ale wyrazisty, przysłania go niestety problem nękania przez innych w szkole, co ja tez doświadczyłąm, ale wolałabym o tym nie czyatc w literaturze. Bardziej by mi sie podobało, jakby wątek miłosny był szerzej rozwinięty, liczę na to , ze będzie to w drugiej części, którą sobie kupie na allegro:)
Książka na pierwszy rzut oka wydaje się być tylko dla nastolatków a uważam, że dorosłym pomoże wspomnieć szkolne problemy, które często z perspektywy czasu wydają się być błahostkami. Pierwsze szkolne miłostki, kompleksy na punkcie własnego wyglądu (odchudzanie się, trądzik), zawiść wśród rówieśników (tamta ma lepsze ciuchy a ja tylko powyciągane swetry, tamten w lidze piłkarzy ta cheerleaderką) te problemy są aktualne i młodzież różnie z nimi sobie radzi. I to mi się w tej książce podoba, że te rzeczywiste sytuacje i problemy zostały połączone z magią. Nagle grupka nastolatek została magicznie ze sobą połączona, uzyskała moce. Ludzie czasem marzą coby zrobili gdyby mieli magiczną moc a tu było fajnie pokazane, że nie zawsze to jest takie super. Nastolatkowie dostawszy magiczne moce, różnie sobie z tym radzili, jedni lepiej drudzy gorzej. Magiczną moc trzeba umieć właściwie wykorzystywać, radzić sobie z nią. Użytkowanie magii to nie tylko przyjemność ale i ogromna odpowiedzialność, bardzo łatwo skrzywdzić innych chcąc jak najlepiej tylko dla samego siebie. Bardzo fajna literatura o dorastaniu młodzieży z elementem fantastyki.