Jak to zwykle bywa, sześć nastolatek, bohaterek powstającego właśnie cyklu „Krąg”, odkrywa swoje nadzwyczajne i paranormalne zdolności i musi zewrzeć siły, by uratować świat od zagłady.

KrągDziewczyny dzieli wiele, jak w szkolnym życiu, ale połączy ich wspólna tragedia i zagrażające im niejasne niebezpieczeństwo. Do tego, ku swemu zaskoczeniu, odkrywają w sobie dziwne, nadprzyrodzone zdolności. Możliwość bycia niewidzialnym, nakłanianie myślami innych do zrobienia każdej rzeczy – to zdolności, które bywają przyjemne i przerażające, zależnie od stanu emocji i osobowości, dają możliwość zrobienia czegoś dobrego lub wręcz przeciwnie, ale jedno dają zawsze – uzależnienie. Oczywiście nic nie dzieje się bez powodu, talenty dziewcząt zaprowadzą je w dziwne miejsce, gdzie okaże się, że muszą połączyć siły. Pojawiło się bowiem Zło, które ma swój cel i nie zamierza dać za wygraną. Rozpoczyna się walka o przetrwanie…

Zarys fabuły jak widać klasyczny. Akcja zawiera sporo mrocznych momentów, pośród tego kłębią się emocje, które towarzyszą chyba każdemu dojrzewającemu młodemu człowiekowi – poczynając od poczucia osamotnienia, niezrozumienia, pustki – po pierwsze miłości i sercowe rozterki. Język powieści jest typowo młodzieżowy, zdarzają się w nim wulgaryzmy, czyta się przyjemnie.

Bohaterowie – uczniowie szkoły w Engelforts zostali dobrze skonstruowani przez autorów – są realni, nie papierowi, mają problemy, jak wielu innych nastolatków zmagają się z młodzieńczymi dylematami. Nie są ideałami, zdarza im się wagarować, próbować zakazanych używek czy w różny sposób wyrażać swoją indywidualność.

Jako że autorzy „Kręgu” pochodzą ze Szwecji, można było z góry spodziewać się charakterystycznego „skandynawskiego stylu” – wplatającego w fabułę elementy aktualnych wydarzeń, życia społecznego. I rzeczywiście – to wszystko znalazło się w powieści. Problemy bohaterek nie kończą się na paranormlanych zdolnościach, dotyczą także pozbawionej magii codzienności. Jest romans z nauczycielem, wyprowadzenie się z domu na kilka miesięcy, problemy z odżywianiem i z własną tożsamością oraz okrutne żarty, prześladowanie innych uczniów przez ich rówieśników i mobbing. Szwecja w „Kręgu” to wciągająca ale także dość mroczna rzeczywistość, gdzie przez kilka miesięcy słońce ukryte jest za szarymi chmurami, miasto pokrywa śnieg, a po drodze można nie spotkać żywej duszy.

Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla młodzieży, która znajdzie tu odwołania do swoich codziennych przeżyć, a do tego może zaznać marzeń o niezwyczajnych umiejętnościach. Starszy czytelnik także nie będzie zawiedziony. Książka to solidny thriller, który trzyma w napięciu, kusi sekretami, mrocznym klimatem i szczyptą magii, łącząc wątki sensacyjne, przygodowe i paranormalne.

„Krąg” to opowieść o nowoczesnych czarownicach u progu dorosłego życia, wypełniona nieprzewidywalną akcją i mrokiem legend skandynawskich. Większość problemów jest jednak natury przyziemnej, a rodzącą się magia stanowi tylko dodatek. Czekamy na ciąg dalszy, autorzy deklarują bowiem dwie kolejne opowieści w tym cyklu. (B)

Mats Strandberg, Sara B. Elfgren
Krąg
Wydawnictwo Czarna Owca
Premiera: październik 2012

 

 

 
Wesprzyj nas