Spotkanie wokół książki „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela” z udziałem autora Dariusza Rosiaka, odbędzie się na krakowskim Kazimierzu.

Dariusz Rosiak, dziennikarz radiowy i prasowy prowadzi w Trójce program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, a przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą. Jakiś czas temu polecaliśmy jego książkę „Żar. Oddech Afryki” – zbiór reportaży z podróży do kilkunastu krajów tego kontynentu (ukazała się w 2010 roku). Najnowsza publikacja tego autora, także warta uwagi, nie jest jednak poświęcona podróży, a jednej osobie. Nosi tytuł „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela”.

Książka ta miała premierę niedawno, bo 20 lutego. Dariusz Rosiak opowiedział w niej historię katolickiego księdza i Żyda, człowieka o podwójnym nazwisku i podwójnej tożsamości, zakorzenionego w dwóch ojczyznach, choć w żadnej z nich nie jest tak naprawdę u siebie. Weksler-Waszkinel urodził się w 1943 roku w getcie w Święcianach – tam, gdzie dzieci nie powinny się rodzić. Jak wielu adoptowanych dowiedział się z czasem, że ci, którzy go wychowali, nie są jego biologicznymi rodzicami. Ale prawda okazała się dużo bardziej skomplikowana…W 1966 roku otrzymał święcenia kapłańskie. 23 lutego 1978 roku od przybranej matki usłyszał, że jest Żydem. Miał 35 lat. To był dzień jego drugich narodzin.

Spotkanie z Dariuszem Rosiakiem , autorem książki „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela” odbędzie się we środę 13 marca o godzinie 19:00 w Cheder Café (Kraków, ul. Józefa 36). Poprowadzi je Tomasz Kireńczuk. Wstęp wolny.
(O)

 

 

 
Wesprzyj nas