Jak naprawdę wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku, w czasach internetu i nowoczesności? Opowieść saudyjskiej księżniczki o świecie, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni i pustynny wiatr.


Sultana to wnuczka saudyjskiego króla i żona saudyjskiego księcia.

Mimo że niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nigdy nie zaznała prawdziwej wolności. Mieszka bowiem w kraju, w którym obowiązujące prawa i obyczaje zmieniają w niewolnice wszystkie kobiety, nawet te, które wywodzą się z królewskiego rodu.
Nawet teraz, w XXI wieku.

Ta książka to wstrząsające historie z życia samej Sultany i jej znajomych kobiet: Fatimy, której mąż chce odebrać dzieci, Szady, oskarżonej o czary, Farii, młodej Saudyjki poddanej obrzezaniu, a także Dalal i Amal, dziewczynek nękanych i zabitych przez własnych ojców.

Łzy księżniczki to nowa książka napisana przez amerykańską dziennikarkę i jednocześnie przyjaciółkę Sultany, Jean Sasson. Za ujawnienie ciemnych sekretów najbogatszego królestwa świata grożono jej arabskim więzieniem.

Jean Sasson – dziennikarka i pisarka, urodziła się i wychowała na południu Stanów Zjednoczonych. W 1978 wyjechała do Arabii Saudyjskiej, gdzie pracowała w administracji szpitala im. Króla Fajsala w Ar-Rijad. W trakcie ponad dziesięcioletniego pobytu w tym kraju została przyjaciółką księżniczki Sułtany z saudyjskiej rodziny królewskiej. Obecnie mieszka w Atlancie. Jest autorką kilku bestsellerowych książek o kobietach w świecie arabskim – najsłynniejsza z nich to wydana również w Polsce Księżniczka.

Jean Sasson
Łzy księżniczki. Moje życie w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata
Przekład: Mateusz Borowski
Wydawnictwo Znak
Premiera: 12 sierpnia 2015


Jestem księżniczką, która nigdy nie zostanie królową. To dlatego, że w moim kraju wolnością cieszą się tylko mężczyźni i pustynny wiatr. W obecnych warunkach kobieta nigdy nie zostanie podniesiona do najwyższej rangi w monarchii saudyjskiej.

Minęło ponad dwadzieścia lat, od kiedy po raz pierwszy ujawniłam ciemne sekrety mojego kraju w książce Księżniczka. Powracam, by opowiedzieć więcej. Ci, którzy czytali
już o moim życiu, dzięki tej książce zyskają informacje o teraźniejszej sytuacji. Tym, którzy nie czytali moich trzech wcześniejszych książek, należy się kilka słów wprowadzenia do mojej opowieści, a także kilka informacji na temat losu kobiet urodzonych w Arabii Saudyjskiej.

Drodzy przyjaciele – oto, jak wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej u progu XXI wieku:
• Mieszkam w kraju, w którym moja znajoma ukończyła studia jako najlepsza studentka na roku i została szanowaną lekarką.
• Mieszkam w kraju, w którym matce odmówiono prawa do opieki nad córką po rozwodzie, choć dziecko było jeszcze bardzo małe. Dziewczynka zmarła w wyniku brutalnego gwałtu popełnionego przez jej ojca, muzułmańskiego duchownego.
• Mieszkam w kraju, w którym moja znajoma z sukcesem prowadzi interesy i wygrywa walkę z konkurencyjnymi firmami kierowanymi przez mężczyzn.
• Mieszkam w kraju, w którym jeden z duchownych zarządził, że dziesięcioletnia dziewczynka, którą codziennie gwałci jej trzydziestopięcioletni mąż, powinna pozostać w tym
związku. Przywódcy religijni zarządzili bowiem, że to niesprawiedliwe, by odmawiać prawa do małżeństwa młodej kobiecie.
• Mieszkam w kraju, w którym większość dziewcząt uczy się i traktuje swoją edukację bardzo poważnie.
• Mieszkam w kraju, w którym zaledwie piętnaście procent siły roboczej to kobiety, ponieważ większość ojców i mężów nadal twierdzi, że miejsce kobiety jest w domu, nawet jeśli zdobyła wykształcenie i chce pracować.
• Mieszkam w kraju, w którym kobietom nadal nie wolno prowadzić samochodu.
• Mieszkam w kraju, w którym duchowni zadecydowali, że kobietę należy wychłostać za to, że odwoziła swojego syna do szkoły.
• Mieszkam w kraju, w którym kobieta nadal potrzebuje pozwolenia od swojego opiekuna, by móc pracować i podróżować, za wszelkie zaś przejawy nieposłuszeństwa może zostać ukarana śmiercią.
• Mieszkam w kraju, w którym nie wszyscy mężczyźni chcą skazywać niepokorne kobiety na karę śmierci.
• Mieszkam w kraju, w którym większość kobiet jest posłuszna woli ojca i matki, którzy wybierają im męża. Choć twierdzi się, że kobieta ma prawo powiedzieć „nie”, niewiele
z nas ma odwagę, by to uczynić. Powszechnie wiadomo, że taki akt nieposłuszeństwa będzie skazą na honorze rodziców.
• Mieszkam w kraju, w którym kobiety mogą wspiąć się na szczyty kariery zawodowej i żyć w szczęśliwym związku małżeńskim.
• Mieszkam w kraju, w którym wiele kobiet spędza całe życie za murami domu i nie może podjąć najprostszej osobistej decyzji. Na przykład nie mają one prawa, by z niepełnoletnimi dziećmi opuścić dom, jeśli czują się nieszczęśliwe lub są molestowane.
• Mieszkam w kraju, w którym każdy mężczyzna ma prawo do znęcania się emocjonalnego, bicia, a nawet zamordowania kobiet ze swojej rodziny, bez obaw o publiczne potępienie czy karę ze strony wymiaru sprawiedliwości.
• Mieszkam w kraju, w którym większość mężczyzn i kobiet krytycznie przygląda się sytuacji w Arabii Saudyjskiej.
• Mieszkam w kraju, którego król dojrzewał w czasie, kiedy uczucia i prawa kobiet zupełnie się nie liczyły, ale potem odważnie walczył o ich prawa.

Potrzeba nam pilnie jeszcze większych reform, na razie bowiem trudno przewidzieć, jaki los czeka Saudyjki w najbliższej przyszłości. Dlatego walczymy o takie zmiany, które dadzą nam pewne gwarancje, że nękanie kobiety zacznie podlegać oficjalnej karze. Musimy umożliwić kobietom podejmowanie autonomicznych decyzji.

Na szczęście nie jestem osamotniona w moich poglądach. Razem ze mną wiele kobiet w Arabii Saudyjskiej próbuje walczyć o zmiany na lepsze. Członkowie mojej rodziny znają
niektóre z nich. Wierzę, że świat chciałby usłyszeć ich niezwykłe historie. Z tego powodu po raz kolejny opuściłam bezpieczne terytorium, by odsłonić przed światem prawdę o Arabii Saudyjskiej. Chcę wam opowiedzieć o tym, co się dzieje w moim kraju.

 
Wesprzyj nas