Ponad 100 zdjęć, 22 fotografów i przeszło ćwierć miliona kilometrów kwadratowych zjawiskowych górskich terenów. „Opowieści z serca Tatr” to pierwszy album poświęcony polskim górom pokazujący je tak kompleksowo i z tak wielu perspektyw. Można w nim znaleźć miejsca i zjawiska, do których na co dzień trudno dotrzeć.
Autorom zdjęć udało się, bowiem poświęcają górom ogromną część swojego życia, spędzili w nich długie lata. Na co dzień są pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Premiera „Opowieści z serca Tatr” zbiega się z obchodami 60-lecia TPN.
Zdjęcia powstawały podczas służbowych oraz prywatnych wypraw po górskich szlakach. Obiektywy aparatów – czy to klasycznych lustrzanek, nowoczesnych cyfrówek, czy też kieszonkowych smartfonów uzbrojonych w specjalne powiększające soczewki – przez lata rejestrowały wszystko, co stanęło na ich drodze. Z tysięcy zdjęć wybrano ponad sto najlepszych i najbardziej unikalnych fotografii przedstawiających współczesne oblicze Tatr.
Czasem są to zdjęcia niemal reportażowe, zatrzymujące w kadrze urywki z codziennego życia toczącego się w górach. Pokazują górali, ratowników TOPR, grotołazów, wspinaczy czy narciarzy na tle monumentalnych pejzaży. Innym razem mamy do czynienia z ujęciami kojarzącymi się bardziej z tymi z pocztówek lub filmów przyrodniczych. Na nich uchwycone są zapierające dech w piersiach widoki i ciągnące się po horyzont krajobrazy, ukryte w śnieżnych zaspach budynki, rośliny oraz zwierzęta żyjące w trudnych wysokogórskich warunkach. Wreszcie odnajdujemy na kartach „Opowieści z serca Tatr” te najbardziej impresyjne fotografie. Oddające ulotność klimatu, chwilowość nastrojów i niespotykaną w innych rejonach dynamikę zjawisk przyrodniczych – zastygające w zaskakujących formach strugi wody, kałuże przypominające wulkaniczne kratery, kłęby chmur delikatnie opływające szczyty czy śnieżne zaspy malowniczo rozwiewane przez wiatr.
Zdjęcia te układają się w opowieść, która zmienia powszechne wyobrażenia o Tatrach. Autorzy fotografii pozwalają czytelnikom zajrzeć w górskie rejony niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Wprowadzają je w nie niejako od kuchni. Odkrywają ich tajemnice i urok zatrzymany w czarno-białych oraz kolorowych kadrach. Tym samym „Opowieści z serca Tatr” stały się kontrapunktem dla wydanego w 2014 roku bestsellerowego albumu „Tatrzańska Atlantyda”, przywołującego dzieje Podhala i historyczne fotografie.
„Opowieści z serca Tatr” to dowód na niezwykłą więź, fascynację, ale też respekt, jakim twórcy darzą góry. W przeciwieństwie do porywających się na zakopiańskie szczyty turystów – „klapkarzy i nosisiatków”, fotografowie z Tatrzańskiego Parku Narodowego odnoszą się do gór z uwagą, szacunkiem i zrozumieniem. Są ich najwierniejszymi i najbaczniejszymi obserwatorami. Dzięki nim „Opowieści z serca Tatr” można czytać, jak swoisty pamiętnik albo album rodzinny, pełen fascynujących i wysmakowanych wizualnie obrazów, dokumentujący warte zapamiętania chwile przeżyte w Tatrach i wspólnie z nimi.
różni autorzy
Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego
Premiera: czerwiec 2015