„Czwartki Literackie” to spotkania z literaturą odbywające się w zakopiańskiej Bibliotece Publicznej. W tym roku to cykliczne wydarzenie obchodzi swoje sześćdziesięciolecie. Przez sześć dekad ponad 1500 pisarzy spotkało się z czytelnikami w stolicy Podhala.


W ponad stuletnią historię zakopiańskiej Biblioteki Publicznej już na stałe wpisały się spotkania z literaturą nazwane Czwartkami Literackimi przez Romana Brandstaettera. Od 1955 roku odbyło się już ponad 1500 takich kulturalnych wydarzeń, a wśród prelegentów zawsze przeważały wybitne nazwiska: Osiecka, Lem, Parandowski, Zin, Bartoszewski, Kisielewski – to tylko niektóre z nich.

Do tego zacnego grona dołączył w miniony czwartek człowiek wielu talentów Maciej Pinkwart, pisarz, autor przewodników turystycznych, dziennikarz, felietonista, poeta, nauczyciel, wieloletni kustosz muzeum Atma. Spotkanie zbiegło się z premierą Jego książki. „Kocham Cię strasznie”. Jest to dramat o związkach Witkacego z dwunastoma kobietami jego życia. Jedne uległe, inne demoniczne, znane nam tylko z portretów, listów, wyblakłych fotografii, ożywają kolorowo, intrygująco na kartach książki. Jak wyraziła się prowadząca spotkanie Renata Piżanowska: – To książka o metafizycznym haremie Witkacego.

Pinkwart na spotkaniu wspomniał o preferowanym przez Witkiewicza „typie konkretnym kobiet” – blondynki, lub rudowłose, mówiąc z humorem o tzw. „problemie fryzjerskim”. – Witkacy pewnie prekursorsko myślał, że blondynka to nie kolor włosów, tylko charakter – żartował.

Pisząc książkę Maciej Pinkwart zbadał
gruntownie relacje artysty z kobietami, pomagając tym samym czytelnikom w bardziej wnikliwym, wielopłaszczyznowym spojrzeniu na bohatera swojego dzieła: – Często wyobrażamy sobie Witkacego jako twardego macho, żelazny charakter, to jest jedna z tych masek, którą Witkiewicz chętnie ubiera, by zakryć pewne defekty własnej osobowości – podkreślił Pinkwart. Sam autor nie uważający się skromnie za witkacologa zapowiedział ukazanie się kolejnej książki o Witkacym już jesienią. Będzie to „Wariat z Krupówek”, monografia naukowa o Witkiewiczu, doskonale zresztą wpisująca się w trwający obecnie „Rok Witkiewiczów”.

Kolejnym gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem będzie laureat NIKE Marek Bieńczyk, a pretekstem do spotkania jego najnowsza książka „Jabłko Olgi, stopy Dawida”. Warto przyjść wcześniej, by zdobyć miejsce siedzące, bo spotkania cieszą się wielkim zainteresowaniem.
Wbrew temu o czym się powszechnie mówi, do bibliotek ludzie wciąż chętnie przychodzą – mówi Bożena Gąsienica, dyrektor biblioteki. – Nasza biblioteka żyje, czytelnicy przychodzą po książki, na wernisaże, by uczestniczyć w różnych kursach. Biblioteka przestała już być tylko przestrzenią z cichą czytelnią, gdzie mówi się szeptem – dodaje.
Nie bez racji, bo zakopiańska biblioteka przy Łukaszówkach żyje i jest miejscem pulsującym życiem kulturalnym od lat, przyjaznym dla wszystkich, nawet najbardziej wymagających czytelników. Co więcej osoby spoza Zakopanego, spędzające lato pod Tatrami z pewnością łatwo do niej trafią. Biblioteka zlokalizowana jest pomiędzy Dolną Równią Krupową a Krupówkami, a oprócz spotkań z pisarzami odbywa się w niej także wiele innych wydarzeń i akcji kulturalnych.

Konsuela Madejska – Turska
zdjęcia: Piotr Kyc

UWAGA: Spotkanie z Markiem Bieńczykiem obędzie się wyjątkowo w poniedziałek 22.06 o godzinie 18:00 (Zakopane, ul Łukaszówki 4)

 

 
Wesprzyj nas