Już wkrótce poznamy laureata konkursu literackiego organizowanego przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Zwycięzca podpisze kontrakt z wydawcą, a jego powieść trafi na księgarskie półki. Kto nie zdążył wysłać swojej pracy tym razem, będzie miał okazję zaprezentować swój talent podczas kolejnej edycji, a co więcej – trwają również przygotowania do ogłoszenia konkursu na powieść fantasy.

Konkurs na powieść - Babie latoPytanie: co trzeba zrobić, aby wydać własną książkę otrzymujemy od Was na redakcyjną skrzynkę mailową przynajmniej kilka razy w tygodniu. Odpowiedź podstawowa, choć nie dla wszystkich oczywista brzmi: najpierw książkę trzeba po prostu napisać. Tylko osoby o wcześniejszym dorobku pisarskim, bądź dziennikarskim mogą zgłosić się do wybranego wydawnictwa i zaproponować temat książki – który zostanie zaakceptowany bądź odrzucony.

Amatorzy, którzy niczego wcześniej nie publikowali muszą wykazać się cierpliwością i przede wszystkim ukończyć pracę przed przedstawieniem jej potencjalnemu wydawcy. Nie należy też zniechęcać się brakiem szybkiej odpowiedzi. Wydawnictwa otrzymują każdego miesiąca ogromne ilości literackich propozycji. Zapoznanie się ze wszystkimi wymaga czasu, a co za tym idzie, nie od razu wyławiane są te najbardziej wartościowe.

Na niecierpliwości początkujących pisarzy zyskują niekiedy firmy oferujące wydanie książki za opłatą. Dla kogoś, kto nie może się doczekać ujrzenia swej pracy wydanej drukiem, jest to pewne rozwiązanie, ale niestety dość zwodnicze. Trudno zyskać renomę, kiedy wiadomo, że określona oficyna wydaje, za odpowiednią cenę, wszystko, co tylko zostało do niej nadesłane. Trudno też w takiej sytuacji dotrzeć do czytelników – bo firmy takie nie oferują promocji tytułu i jego autora, a w zalewie różnorodnej literatury, to niestety niezbędne.

W przypadku liczących się wydawnictw już sam ich prestiż i wiarygodność zachęcają do sięgnięcia po dzieło debiutanta. Czytelnik zdaje sobie wszak sprawę z tego, że uznane wydawnictwo nie wypuści na rynek słabej książki i dzięki temu jest skłonny wydać pieniądze na zakup powieści, o której autorze nigdy nie słyszał.

Sposobem na debiut jest udział w konkursach literackich: godny polecenia osobom, które dopiero zaczynają swoją pisarską przygodę jest konkurs organizowany przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Zadaniem uczestników jest nadesłanie powieści pasującej tematycznie do serii „Babie Lato”.

-Założeniem konkursu jest wyłonienie książki, która pasowałaby do serii. A seria skupia się wokół literatury “babskiej”, lekkiej, nierzadko humorystycznej. Tematami dominującymi są związki, miłość, relacje międzyludzkie – tłumaczy Agata Napiórska z wydawnictwa Nasza Księgarnia.

W konkursie zostało poddanych ocenie ponad 350 spośród wszystkich nadesłanych powieści, za wyjątkiem tych, które zostały zdyskwalifikowane ze względu na niezgodną z regulaminem objętość lub formę. -Odrzuconych prac nie było bardzo wiele, ale jednak prosimy uczestników kolejnych edycji o czytanie regulaminu. I naprawdę – poezji nie przyjmujemy – mówi Agata Napiórska.

Pośród uczestników konkursu, tak jak podczas poprzednich edycji, dominowały panie. Nie jest to zaskoczeniem, bo seria „Babie Lato” skierowana jest głównie do kobiet, a zatem także i opisywana problematyka bardziej odpowiada początkującym pisarkom, niż pisarzom. Jednak Nasza Księgarnia planuje konkurs, w którym pośród uczestników panować będą prawdopodobnie zupełnie odwrotne proporcje. -Planujemy konkurs na powieść z gatunku fantasy, będziemy informować na bieżąco na naszej stronie www – zdradza tajemniczo Agata Napiórska.

Póki co z niecierpliwością czekamy na wyniki bieżącego konkursu. Zostaną one ogłoszone 28 lutego na stronie: www.babielato.nk.com.pl Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników, a o zwycięzcy z pewnością napiszemy na łamach Salonu Literackiego.

Wanda Pawlik

 

 

 
Wesprzyj nas