Podczas Nocy Literatury pisarze, aktorzy i dziennikarze czytają na głos książki. Publiczność ma okazję posłuchać najciekawszych fragmentów dzieł w ogrodach, muzealnych wnętrzach czy romantycznych miejskich zaułkach. To wydarzenie odbywa się w wielu miastach Europy, jednym z nich jest Wrocław.

Wydarzenie pod nazwą Noc Literatury jest znane i bardzo popularne w wielu krajach europejskich. Spotkania odbywają się między innymi w Londynie, Edynburgu, Brnie, Bukareszcie, Dublinie, Lizbonie i Pradze. Ogromną popularnością Noc Literatury cieszy się w Bułgarii – tam bierze w niej udział aż jedenaście miast! Idea jaka przyświecała pomysłodawcom i organizatorom to przede wszystkim promowanie czytelnictwa, prezentowanie współczesnych europejskich pisarzy, ale również chęć udowodnienia iż Europa potrafi się kulturalnie jednoczyć.

W tym roku polska edycja Nocy Literatury odbędzie się we Wrocławiu 13 czerwca. Będzie to już trzecia odsłona wydarzenia cieszącego się wielką popularnością.
– W tym roku udało nam się poszerzyć program na tyle, że wydarzenie stanie się jednodniowym festiwalem literackim – zapowiada Katarzyna Janusik, koordynator merytoryczny Europejskiej Nocy Literatury. – W zeszłym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad dziesięć tysięcy osób, w tym roku spodziewamy się jeszcze większej publiczności – dodaje.

Co roku podczas tych kilku magicznych godzin obowiązuje inny motyw przewodni. W 2013 roku była to podróż, w którą słuchaczy zabrał Jan Peszek, czytając na głos w łodzi zacumowanej w basenie przy ulicy Teatralnej, profesor Miodek zebrał swoich słuchaczy przy stoliku w barze mlecznym Miś, a znany wokalista i performer L.U.C. czytał siedząc na dziewięciometrowym maxi Krześle Kantora.

W ubiegłym roku tematem było spotkanie. Uczestnicy sami zdecydowali gdzie chcieliby posłuchać czytanych książek. W tym roku tematem przewodnim jest sztuka, praca twórcza oraz rola artysty. Każde z dziesięciu spotkań będzie odbywać się w miejscach związanych ze sztuką – w muzeach, galeriach i księgarniach, a także, w nowej siedzibie Biura Festiwalowego Europejskiej Stolicy Kultury, w dawnym, kultowym „Barze Barbara”.

– Barbara, dobrze znana mieszkańcom Wrocławia, w trakcie Nocy Literatury po raz pierwszy przyjmie gości po remoncie – mówi Katarzyna Janusik. – Jako, że jest to w historii miasta miejsce szczególne, toteż wystąpi w nim Mariusz Kiljan, wrocławski aktor, który przeczyta fragmenty książki wydanej przez wrocławskie wydawnictwo. W przyszłości „Barbara” będzie pełnić zaszczytną funkcję punktu informacyjnego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i stanie się miejscem spotkań dla animatorów kultury oraz przestrzenią wystawienniczą – dodaje.

Podczas pozostałych spotkań tegorocznej Nocy Literatury uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać fragmentów najnowszych powieści Umberto Eco, Jaume Cabré, Marina Malaicu – Hondariego, Tove Jansson, Hanifa Kureishiego, Uładzimira Niaklajewa, Sofi Oksanen i Serhija Żadana. Po raz pierwszy też będzie można usłyszeć fragmenty nowej prozy Michaela Houellebecqa „Uległość” oraz Carlosa Fuentesa „Nietzsche na balkonie”. Głosów bohaterom i narratorom użyczą Maja Bohosiewicz, Katarzyna Herman, Maja Ostaszewska, Wojciech Bonowicz, Jacek Braciak, Łukasz Garlicki Mariusz Kiljan, Eryk Lubos, Sławomir Orzechowski i Bartosz Porczyk. Spotkania będą odbywać się co pół godziny, począwszy od godziny osiemnastej.

Zanim znani aktorzy zasiądą do lektury książek, odbędzie się spotkanie z niezwykłą kobietą, dziennikarką Hanną Krall, podczas którego fragmenty jej książek przeczyta Maja Ostaszewska.

Gościem specjalnym Europejskiej Nocy Literatury będzie
Hanna Krall

Organizatorzy przygotowali również atrakcje dla najmłodszych, różnego rodzaju warsztaty i wydarzenia, między innymi premierę nowego przedstawienia Teatru Uszytego z Krakowa. Wieczorem zaś gratka dla miłośników muzyki.
Na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego Arsenał przy ulicy Cieszyńskiego 9 wystąpią Świetliki. Bezpłatne bilety na koncert będą do odbioru od 29 maja w Księgarni Hiszpańskiej przy ulicy Karola Szajnochy 5 i w kasach Impartu przy ulicy Mazowieckiej 17.

tekst: Jakub Sobieralski
zdjęcia: Augustyn Bardian

Wrocław, 13 czerwca 2015

Czytania we wszystkich miejscach rozpoczną się w tym samym czasie i będą się odbywały co pół godziny przez piętnaście minut. Dzięki temu każdy uczestnik będzie miał szansę wysłuchać wszystkich dziesięciu tekstów.

Godziny czytań, WSTĘP WOLNY:
18.00 18.30 19.00 19.30 20.00
20.30 21.00 21.30 22.00 22.30

Umberto Eco Temat na pierwszą stronę | Włochy
czyta Maria Pakulnis
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5*

Michel Houellebecq Uległość | Francja
czyta Jacek Braciak
BWA Wrocław |Galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza 32*

Uładzimir Niaklajeu Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez | Białoruś
czyta Wojciech Bonowicz
Dziedziniec Instytutu Historii Sztuki | Uniwersytet Wrocławski, ul. Szewska 36 *

Sofi Oksanen Gdy zniknęły gołębie | Finlandia/Estonia
czyta Maja Ostaszewska
Aula Leopoldina, pl. Uniwersytecki 1

Jaume Cabré Jaśnie Pan| Hiszpania
czyta Sławomir Orzechowski
Przejście Żelaźnicze*

Serhij Żadan Mezopotamia| Ukraina
czyta Eryk Lubos
Stary Ratusz | Muzeum Miejskie Wrocławia, Rynek-Ratusz

Marin Mălaicu-Hondrari Bliskość | Rumunia
czyta Mariusz Kiljan
Barbara: infopunkt, kawiarnia, kultura, ul. Świdnicka 8b*

Hanif Kureishi Ostatnie słowo| Wielka Brytania
czyta Katarzyna Herman
Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7*

Carlos Fuentes Nietzsche na balkonie | Meksyk
czyta Bartosz Porczyk
Księgarnia Hiszpańska Elite, ul. Szajnochy 5

Tove Jansson Wiadomość | Finlandia
czyta Maja Bohosiewicz
Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28

*miejsce z łatwym dostępem dla osób z niepełnosprawnością

Program towarzyszący

Gość specjalny Europejskiej Nocy Literatury: Hanna Krall

16.00–17.30 „Zdążyć za Hanną Krall” – spotkanie z wybitną reporterką i pisarką, Hanną Krall.
Prowadzenie Jacek Antczak, fragmenty książek przeczyta Maja Ostaszewska
Aula Leopoldina, pl. Uniwersytecki 1

Europejska Noc Literatury dla dzieci:

11.00–12.00 “Dong co ma świecący nos” – wrocławska premiera spektaklu Teatru Uszytego opartego na wierszach Edwarda Leara (od 5 lat, na wydarzenie obowiązują zapisy)
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 29a

12.00–14.00 „Co było potem” – warsztaty literacko-plastyczne prowadzone przez 3D czyli Dizajn Dla Dzieci (od 5 lat, wydarzenie otwarte)
Barbara: infopunkt, kawiarnia, kultura, ul. Świdnicka 8b

12.30–15.15 „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień” – warsztaty teatralno-plastyczne inspirowane książką Wojciecha Bonowicza (3-5 lat, 6-9 lat, na wydarzenie obowiązują zapisy)
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 29a

12:30–13.30 warsztaty dla dzieci w wieku 3-5 lat
13:45–15.15 warsztaty dla dzieci 6-9 lat

Program nocny

23.00 koncert zespołu Świetliki
Dziedziniec Arsenału Miejskiego | Muzeum Miejskie Wrocławia, ul. Cieszyńskiego 9

Darmowe wejściówki na koncert dostępne od 29 maja w Księgarni Hiszpańskiej Elite przy ul. Szajnochy 5 i w kasie IMPARTU przy ul. Mazowieckiej 17.

 
Wesprzyj nas