Dyskusja na temat architektury i odbudowy warszawskiej starówki, jej społecznego znaczenia oraz współczesnych planów zagospodarowania stolicy w nawiązaniu do książki “Arcydzieła architektury i urbanistyki. Polskie Starówki” odbędzie się 5 lutego w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20 w Warszawie.

Polskie starówkiW spotkaniu, otwartym dla publiczności, wezmą udział Michał Wiśniewski – współautor książki, historyk sztuki, Tomasz Markiewicz – znany varsawianista oraz Maciej Czeredys – architekt-urbanista, aktywista miejski. Poprowadzi je Jarosław Zieliński z czasopisma “Stolica”.

Publikacja Wydawnictwa Bosz, stanowiąca punkt wyjścia do tej debaty to obszerny album prezentujący trzydzieści jeden najwspanialszych polskich starówek. Opublikowane w nim zdjęcia Zbigniewa i Waldemara Panowów przedstawiają, obok dużych i znanych starych miast również starówki miejscowości dziś nieco zapomnianych. Niegdyś były one jednak istotne politycznie czy kulturowo. Biecz, Tykocin czy Grudziądz to tylko trzy przykłady takich miejsc. Album w przejrzysty sposób prezentuje je z uwzględnieniem podziału na regiony.

Fotografie starówek opatrzone są rozbudowanymi i bogatymi merytorycznie komentarzami opisującymi historię struktury urbanistyczno-architektonicznej poszczególnych miast. Nie brak tu również ciekawostek związanych z kontekstem budowli i ich dawnymi funkcjami lub rolą jaką odgrywały w ówczesnej obyczajowości. Wstępem do albumu są dwa eseje – autorstwa prof. Franciszka Ziejki i dr. Michała Wiśniewskiego – wprowadzające w historię idei miasta i prezentujące rolę jego dawnego centrum.

 

 

 
Wesprzyj nas