Ludzka ciekawość i pragnienie usystematyzowania nieznanego zaowocowały wieloma wizerunkami istot z zaświatów uwiecznionych w sztuce.

To co nie poznane zawsze wydaje się najbardziej intrygujące – szczególnie, jeśli rzecz dotyczy zaświatów, przedstawicieli sił dobra i zła, a także tych, którzy udali się w owe nieznane obszary przed nami. Co też może się tam znajdować? Na te pytania ludzie usiłują znaleźć odpowiedź od zarania dziejów, a ich starania dokumentują przede wszystkim dzieła sztuki.

Na przestrzeni wieków zmieniały się dość radykalnie wyobrażenia na temat niebios i piekieł, stworzenia świata, dnia sądu ostatecznego. Artyści dopasowywali je do aktualnej wiedzy o naturze świata i człowieka, a także do mód panujących w sztuce. Tym samym szatan średniowieczny to już nie ten sam, który spojrzy na nas z obrazu powstałego w XIX wieku. Które wizerunki najbliższe są prawdzie? Nie wiadomo, czy w ogóle da się o tym przekonać, ale z pewnością można prześledzić, co na ten temat sądzili nasi przodkowie. Zbiór takich wizerunków zawartych na płótnach, w grafice i rzeźbie zebrała Rosa Giorgi, a jej książkę w polskiej wersji opublikowało Wydawnictwo Arkady. (O)

Rosa Giorgi – Aniołowie i demony

 
Wesprzyj nas