25 miejsc opisanych przez dziennikarzy związanych z czasopismem National Geographic Traveler trafiło do książki „Polska”. Różnorodne artykuły pozwalają czytelnikom na nowo odkryć popularne obiekty i poznać te mniej znane.

Czytelników, którzy lubią dynamiczne i najeżone ciekawostkami artykuły z „National Geographic Traveler” ta książka nie zawiedzie. Stanowi ona zbiór reportaży i raportów okraszonych ciekawostkami omawiających najpiękniejsze i najciekawsze zakątki naszego kraju. Dziennikarze opisali go od morza do Tatr, a także od wschodniej do zachodniej granicy. Tym razem na czytelników czeka dwadzieścia pięć artykułów pogrupowanych w czterech działach. W każdym atrakcji jest moc.

Dziennikarze Travelera jak zwykle odkrywają inną stronę tego, co wydaje się dobrze znane. Na przykład wszyscy wiedzą, że z Krosna pochodzi słynne polskie szkło. Ale już o tym, że osobę nadającą się do fachu hutnika można poznać po tym, że potrafi zamieszać palcem wrzącą herbatę wie mało kto. Tę i podobne ciekawostki wyłowił dla czytelników Michał Cessanis, autor rozdziału o Krośnie. Rozmawiał z hutnikami, przyglądał się ich pracy, zajrzał do Centrum Dziedzictwa Szkła. Raportuje czytelnikom „Polski” co sami mogą w Krośnie zwiedzić i obejrzeć.

Z kolei na szlak oscypka zabrał czytelników Marek Tomalik, który przemierzył wiele kilometrów by dotrzeć do bacówek. Dym, specyficzny zapach, półmrok – te ich charakterystyczne cechy dziennikarz odmalowuje bardzo plastycznie, ale kto nie lubi wysilać wyobraźni, ten nie będzie musiał ponieważ tekst ilustrują świetne zdjęcia znanego fotografa z podhala – Adama Brzozy. Nie zabrakło też licznych ciekawostek i wskazówek jak podróżować od bacówki do bacówki poprzez powiaty tatrzański i nowotarski.

Natomiast dziennikarka Joanna Lamparska zabiera czytelników aż do samej zachodniej granicy Polski, tuż przy której znajduje się imponujący Park Mużakowski. To miejsce doprawdy zachwycające, jakby wprost wyjęte z filmu „Duma i uprzedzenie” – wspaniały pałac, hektary zielonych łąk, dziesiątki jezior stworzonych przez człowieka tak, aby tworzyły urzekającą i zarazem idealną kompozycję krajobrazową. Niedawno ów park został wpisany na listę UNESCO, co zaświadcza o klasie tego miejsca i tą rekomendacją warto się pokierować planując wakacyjny wyjazd.

I cóż, powyżej to dopiero trzy propozycje wypraw z dwudziestu pięciu zawartych w książce. Pośród innych znalazły się magiczne miejsca na Kaszubach, w Sudetach, w Bieszczadach czy na Suwalszczyźnie… i o wiele, wiele więcej. „Polska” z pewnością jest przewodnikiem, z którego można czerpać inspiracje do ciekawych wyjazdów przez długi czas.

Książka została zaprojektowana w konwencji podobnej do czasopisma. Dłuższe reportaże, bogate w informacje historyczne i kulturoznawcze sąsiadują z zestawieniami ciekawostek, bogato ilustrowanymi. Nie bez znaczenia jest duża ilość profesjonalnych fotografii – zarówno tych klasycznych, typowych dla przewodników, ukazujących polecane obiekty w pełnej krasie jak i reporterskich, dobrze znanych z łamów Travelera. Te pierwsze pozwalają z łatwością zidentyfikować opisywane obiekty, a te drugie doskonale oddają ducha miejsc i stanowią opowieść o zamieszkujących je ludziach.

Ta książka przekona każdego czytelnika, że warto dać szansę Polsce i uczynić ją celem wymarzonych wakacji albo chociaż długiego weekendu.

Po lekturze „Polski” nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nasz kraj, opisany z pasją i pięknie sfotografowany, wcale nie ustępuje atrakcyjnością wobec egzotycznych miejsc często goszczących na łamach Travelera. I to wrażenie wcale nie mija się z prawdą! Ta książka przekona każdego czytelnika, że warto dać szansę Polsce i uczynić ją celem wymarzonych wakacji albo chociaż długiego weekendu. Nie na darmo powstało powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Książka „Polska” zdecydowanie to potwierdza.

Wanda Pawlik

Polska.
25 powodów aby wyruszyć w Polskę

Praca zbiorowa
Wydawnictwo Burda Książki
Premiera: 19 lutego 2014

 

 
Wesprzyj nas