Liryczna opowieść, osadzona w realiach dziewiętnastowiecznych Włoch.



Contessa Carolina Fantoni, po utracie wzroku w młodym wieku, wiedzie samotne życie u boku świeżo poślubionego męża, który ceniąc jedynie jej urodę, traktuje żonę jak piękną porcelanową figurkę – podziwia ją i troszczy się o nią, lecz nie stara się jej poznać ani zrozumieć.

Ratunkiem przed dramatycznie zawężającym się światem rzeczywistym jest dla Caroliny świat snów i wyobraźni. Jedynym przyjacielem i wsparciem dla pogrążonej w ciemnościach Caroliny jest Turri, właściciel posiadłości po drugiej stronie jeziora, ekscentryczny badacz i wynalazca.

Tylko Turri szczerze, otwarcie i życzliwie rozmawia z Caroliną, gdy słabnie jej wzrok. Kiedy przyjaźń przeradza się w głębsze uczucie, Turri konstruuje dla Caroliny maszynę do pisania, aby mogli korespondować w tajemnicy i umawiać się w chatce nad jeziorem…

Pierwszą działającą maszynę do pisania skonstruował około 1808 roku Pellegrino Turri z Reggio we Włoszech. Wykonał ją w jednym egzemplarzu dla niewidomej arystokratki, Caroliny Fantoni, aby mogła prowadzić korespondencję. W archiwach Reggio znajduje się szesnaście listów napisanych na tej maszynie w latach 1808-1810.

Carey Wallace
Niewidoma contessa
tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Wydawnictwo Albatros
Premiera: 28 marca 2014


… niedostępny …

 
Wesprzyj nas