Kolejna powieść Daniela Silvy z Gabrielem Allonem w roli głównej to sprawnie skonstruowana historia, sięgająca po wątki historyczne – od bogacenia się niemieckich oficerów kosztem skazanych na eksterminację Żydów po budowanie koncernów finansowych z udziałem fortun zbrodniarzy wojennych.

Daniel Silva - Sprawa RembrandtaPo “Regułach Moskwy” i “Uciekinierze” polski czytelnik może śledzić kolejne przygody głównego bohatera Silvy czyli Gabriela Allona, izraelskiego szpiega i konserwatora dzieł sztuki. Tym razem wiedza i kunszt konserwatorski będą miały do odegrania znaczącą rolę, jako że osią akcji jest kradzież i poszukania mało znanego obrazu Rembrandta. Bohater musi więc wstąpić w świat pełen intryg, zbrodni z niechlubnej przeszłości, świat gdzie nie każdy kieruje się moralnością, a motorem postępowania są pieniądze.

Jak się okaże, historia obrazu łączy się z dramatycznymi losami holenderskich Żydów w czasie wojny i zbrodniczym powstawaniem fortun hitlerowskich zbrodniarzy. Allon w swoich poszukiwaniach będzie musiał przemierzyć kawałek Europy, odwiedzić Argentynę i Izrael, spotkać się z ocalałymi z pogromu Żydami i potomkami zbrodniarzy oraz wykazać się, jak zawsze, refleksem i zdolnościami kojarzenia faktów. Pomogą mu w tym żona Chiara i specjalna grupa izraelskiego wywiadu.

Sprawne połączenie wątków sensacyjnych, szpiegowskich i historycznych, dynamiczna akcja, wyraziści boaterowie, walor edukacyjny w postaci elementów z historii sztuki i konserwacji obrazów – to doceni miłośnik dobrej literatury sensacyjno-szpiegowskiej. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich, znanych nam już książek Silvy, w tej autor postawił na dynamiczną akcję, wiele wątków, opisów i postaci jest tylko zarysowana, stanowiąc tło dla poczynań głównych bohaterów. Czyta się więc szybko, ale jeśli czytelnik lubi nieco bardziej rozbudowane tło, odczuje pewien niedosyt. “Rosyjskie” powieści Silvy były pod tym względem bardziej rozbudowane i wielowątkowe.

Mając świadomość takiej a nie innej konstrukcji i stylu pisarstwa odmiennego od tego, do czego autor nas przyzwyczaił we wcześniejszych dziełach – powieść warta zainteresowania.

Warta odnotowania jest wysoka jakość edytorska – dobry druk, twarda okładka, obwoluta – rzeczy nieczęsto spotykane w wydaniach popularnej literatury sensacyjnej, a do takiej można zaliczyć “Sprawę Rembrandta”.(B)

Daniel Silva
Sprawa Rembrandta
Wydawnictwo Muza 2012

 

Zaloguj się i skomentuj. Pośród autorów komentarzy losujemy nagrody książkowe.
Zobacz więcej informacji

 
Wesprzyj nas