Zbiór sentymentalnych opowieści i rozmów Beaty i Krzysztofa Tyszkiewiczów, których tematem przewodnim są ich ulubione potrawy i smaki.


Książka Krzysztofa Tyszkiewicza nosi tytuł „Trzy pory dnia”, ponieważ jedzenie to czynność, którą ludzie wykonują co najmniej trzy razy dziennie przez całe życie. Autor przedstawia swoje ulubione dania, a z każdym z nich łączy się cały szereg opowieści z minionych lat. Smaki i zapachy wywołują wzruszenie i niezliczone wspomnienia z dawnych czasów. Krzysztof i Beata Tyszkiewiczowie przybliżają na kartach książki swoje spotkania, które zawsze łączyły się z dobrym jedzeniem, rozmowami i wspólnym spędzaniem czasu w radosnym miejscu.

„Trzy pory dnia. Kulinarne fascynacje Krzysztofa Tyszkiewicza” to również zbiór przepisów przeznaczonych nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży. Prostota i łatwość wykonania potraw jest naczelną zasadą tego zbioru receptur i kulinarnych gawęd rodzeństwa. Krzysztof Tyszkiewicz udowadnia, że gotowanie wcale nie jest trudne, jest natomiast sztuką, która potrafi dać wiele radości również w XXI wieku.

Krzysztof Tyszkiewicz urodził się w Warszawie 21 października 1942. Jest operatorem filmowym, reżyserem, fotografem. Uczęszczał do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Ecole du Louvre w Paryżu i Hornsey College of Art w Londynie. W 1993 roku założył firmę GWT Film-TV. Producent i reżyser programów kulinarnych i kulturalnych, laureat wielu nagród.

Krzysztof Tyszkiewicz
Trzy pory dnia. Kulinarne fascynacje Krzysztofa Tyszkiewicza
Wydawnictwo G+J Książki
Premiera: 6 listopada 2013


Łosoś na porach

O świeżych rybach na targu czy w porcie można już zapomnieć. Niestety, zarządzenia Unii Europejskiej doprowadziły do całego szeregu paradoksów oraz nonsensów. Nie będę ich teraz wyliczać. Łosoś stracił swoją niewinność od czasu, gdy hoduje się go w akwakulturach, metodami przemysłowymi, mordując całe ławice młodych ryb, które przerabiane są na mączkę rybną służącą do karmienia łososi. A prawdziwego złowionego łososia już dawno zarekwirowały drogie, znakomite restauracje z kilkoma gwiazdkami. Ale jest jeszcze łosoś bałtycki. O ile cały połów nie zostanie uwędzony, możnaw Polsce kupić dobrego dzikiego łososia złowionego tradycyjnymi metodami.

Nie należy go przesmażać, bo ma wówczas zapach tranu i puszcza swój zdrowy tłuszcz. Beata de Robien podała kiedyś w Paryżu łososia na porach. Pory usmażone, a raczej uduszone na patelni ułożyła na półmisku, przykryła filetowanym łososiem i wsadziła na 10 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 180oC, potem posoliła grubą solą i posypała świeżym koperkiem. Danie było znakomite, chyba najlepszy łosoś, jakiego jadłem. Tajemnicą doskonałego smaku tego dania jest łosoś prawie surowy w środku, ale gorący. Powtarzałem kilkakrotnie to podpatrzone u niej danie, zastępując czasami pory dużym włoskim koprem i dodając sos mousseline. Od Beatki przejąłem też prażenie ryby w mikrofalówce, dzięki czemu uzyskuje się bardzo delikatną rybę w bardzo krótkim czasie, a w domu nie czuć przykrego zapachu. Po prostu wkładamy rybę na minutę do mikrofalówki ustawionej na 600 watów. Możemy ją ułożyć na warzywach, na przykład szpinaku albo pokrojonej w zapałeczki marchewce z selerem, z kawałkiem masła na wierzchu – jest to naprawdę dobre.

Tiramisu, czyli „ściągnij mnie w dół”
Tiramisu krok po kroku

1. Mascarpone mieszamy powoli mikserem albo trzepaczką ze 100 ml likieru kawowego, aż zrobi się wspaniały krem. Uważamy, aby serek się nie zważył. Jeśli ktoś woli bez alkoholu, to może użyć syropu kawowego.
2. Zaparzamy mocne espresso i odstawiamy je do wystudzenia.
3. Rozkładamy ⅓ kremu na półmisku, a na nim jeden przy drugim słodkie biszkopty szampańskie. Polewamy je połową zimnego espresso i likieru kawowego, następnie przykrywamy połową pozostałego kremu i układamy kolejną warstwę biszkoptów, znowu polewamy likierem i kawą, a potem wykładamy resztę kremu, przykrywając ze wszystkich stron biszkopty. Na koniec posypujemy ciemnym kakao przez sitko i wstawiamy do lodówki na kilka godzin.

Składniki :
• 50 dag marscapone
• 200 ml likieru kawowego
• 100 ml espresso
• 16 biszkoptów szampańskich
• 1 łyżka kakao

Krzysztof Tyszkiewicz
Trzy pory dnia. Kulinarne fascynacje Krzysztofa Tyszkiewicza
Wydawnictwo G+J Książki
Premiera: 6 listopada 2013

 
Wesprzyj nas