W którym roku Adolf Szyszko-Bohusz faktycznie zaprojektował Dom Plastyków? Dlaczego na fasadzie kamienicy przy ul. Sereno Fenna 2 znajduje się rzeźba górnika? Kiedy powstał pierwszy funkcjonalistyczny budynek? Kim była i co zaprojektowała pierwsza kobieta architekt działająca w Krakowie? Kto naprawdę był autorem projektu Domu Śląskiego? Jakie były kulisy powstania nowej siedziby Biblioteki Jagiellońskiej?

Odpowiedzi na te pytania znajdzie czytelnik w publikacji Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939. Ponad sto budynków, wiele niepublikowanych dotąd materiałów ikonograficznych.

Nowe ustalenia związane z historią obiektów oparte na niewykorzystanych dotychczas źródłach archiwalnych to efekt nie tylko żmudnych poszukiwań, ale przede wszystkim detektywistycznego zacięcia autorki, która zaprasza w fascynującą podróż szlakiem krakowskiej architektury II Rzeczypospolitej.

Do książki dołączony jest kolorowy reprint planu Krakowa z 1939 r. z naniesionymi budynkami opisanymi w książce.

Barbara Zbroja
Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939
Budynki, Ludzie, Historie

Zdjęcia współczesne: Mariusz Bembenek
Wydawnictwo Wysoki Zamek
Premiera: 25 października 2013

Wydawnictwo Wysoki Zamek zaprasza na
spotkanie promocyjne książki w dniu 19 listopada 2013 o godzinie 17:00 w siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25.
W spotkaniu udział wezmą:

Barbara Zbroja – autorka
prof. Jacek Purchla – dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury

Prowadzenie – Łukasz Gazur – Dziennik Polski

 

 
Wesprzyj nas