Pytanie: jak żyć to jedno z najstraszniejszych jakie można zadać współczesnemu człowiekowi, bo wraz z rwącym nurtem popkultury coraz więcej osób oddala się od świadomości rzeczy fundamentalnych. Po co zastanawiać się nad tym co trudne, wymagające skupienia, wysiłku, skoro można brać to co proste, kolorowe, wesołe i przede wszystkim gotowe? Taśmowo powielane życiorysy widać na każdym kroku. Mody, trendy sączą się z mediów i trafiają na podatny grunt. Wiadomo, że na studiach trzeba dużo pić i imprezować, wtedy się jest cool. Później też trzeba dużo pić na imprezach korporacyjnych, trzeba spłacać czterdziestoletni kredyt na mieszkanie w „apartamentowcu” i wyjść za mąż przed trzydziestką, a następnie oddać się macierzyństwu, które bez problemu można łączyć z karierą i zabieraniem dzieci do knajp. Można się tego dowiedzieć z dzienników, tygodników, miesięczników i obfitości portali internetowych. Wychylanie się poza standard wiązać się musi z ostracyzmem, dziwnymi spojrzeniami i komentarzami. A czy w ogóle można inaczej? Można.

Agnieszka Drotkiewicz w książce „Jeszcze dzisiaj nie usiadłam” zebrała wywiady z dziesięcioma znanymi osobami. Pytanie „jak żyć” rozmowy te łączy. Jest jednocześnie pretekstem do dialogu i klamrą, która go zamyka. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się z autorką i czytelnikami osoby znane, które mogą poszczycić się prestiżowymi osiągnięciami. Są w tym gronie między innymi profesor i pisarka, ceniona lekarka czy Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Każde z nich wspięło się wysoko w swej profesji i okazuje się, że żadne nie żyje według powszechnie propagowanej w mediach drogi do sukcesu i szczęśliwego życia. Czy żeby osiągnąć coś prawdziwie wartościowego, a nie śnić sen z hipermarketowej gazetki, trzeba ruszyć pod prąd? W tej sprawie oddajmy głos przedstawionym w książce bohaterom.

Ilu rozmówców, tyle idei. Każda z rozmów jest inna, a na ile będzie dla czytelnika inspirująca, zależy wprost od jego własnego doświadczenia życiowego. Niektóre uwagi okażą się zupełnie banalne, inne niezwykle wartościowe i po prostu ważne. Pięknie mówi o znajdywaniu swojego życiowego powołania doktor Hanna Kowalczyk. Bardzo ważne słowa, bo współcześnie decyzja o wyborze drogi życiowej zdaje się jeszcze trudniejsza niż bywała dla wcześniejszych pokoleń. Profesor Roch Sulima potwierdza: szukamy wskazówek u innych, w cudzych oczach chcemy widzieć aprobatę dla naszych wyborów. Czy tak już jesteśmy skołowani, że naprawdę sądzimy iż lepiej wiedzą co dla nas dobre specjaliści od marketingu czy autorzy poradników? Książka Drotkiewicz, w osobach wszystkich rozmówców, przypomina o tym, że odpowiedzi na to jakie życie będzie dla nas szczęśliwe możemy szukać wyłącznie w nas samych.

A zatem jak żyć, skoro nie ma żadnej uniwersalnej recepty na udane życie? Powtórzę z pełnym przekonaniem za młodą, przenikliwą pisarką Dorotą Masłowską, która cytuje w wywiadzie swego znajomego: „długo i szczęśliwie”. (O)

Zdjęcie: Michał Korta


“Jeszcze dzisiaj nie usiadłam” to najnowsza książka autorstwa Agnieszki Drotkiewicz. Zbiór dziesięciu wywiadów ze znanymi osobami wydany przez Wydawnictwo Czarne (Wołowiec 2011), które łączy wspólne pytanie „Jak żyć?”. Rozmówcami Agnieszki Drotkiewicz są: Bella Szwarcman – Czarnota, Monika Richardson, Basil Kerski, Hanna Kowalczyk, Dorota Masłowska, Roch Sulima, Tessa Capponi-Borawska, Sylwia Chutnik, Ewa Wieleżyńska, Agnieszka Kozak.

Agnieszka Drotkiewicz (ur. 1981) ukończyła stosunki międzykulturowe oraz kulturoznawstwo na UW. Opublikowała trzy powieści: Paris London Dachau, Dla mnie to samo i Teraz. Razem z Anną Dziewit opublikowała dwa zbiory rozmów: Głośniej! Rozmowy z pisarkami oraz Teoria trutnia i inne. W sezonie 2009/2010 była kuratorką cyklu spotkań literackich Daleko od Wichrowych Wzgórz w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Redaktorka i współautorka książki podsumowującej te spotkania (Daleko od Wichrowych Wzgórz).

Agnieszka Drotkiewicz – Jeszcze dzisiaj nie usiadłam

 
Wesprzyj nas