Poznaj kulisy powstania filmów “Katyń” i Wałęsa. Człowiek z nadziei”

Rozszerzone wydanie autobiografii wybitnego polskiego reżysera. Laureat Oscara za całokształt twórczości opowiada o początkach artystycznej kariery w trudnych latach powojennych, o sukcesie filmu Kanał na festiwalu w Cannes, o fenomenie Zbyszka Cybulskiego i swojej fascynacji twórczością Iwaszkiewicza.

Zdradza, jakich lekcji reżyserii udzielił mu Tadeusz Łomnicki, wyjaśnia, dlaczego nie czyta recenzji i w jaki sposób należało postępować z władzą, by móc tworzyć filmy w Polsce Ludowej.

Jaki wpływ na karierę Andrzeja Wajdy mogła mieć pogoda? Z jakiej przyczyny doszło do rozwiązania „tajemniczego X”? Z jakimi trudnościami wiązało się powstanie Człowieka z marmuru i Człowieka z żelaza? Kino i reszta świata to fascynująca opowieść o reżyserskim fachu i kulisach kształtowania się polskiej szkoły filmowej.

To pełen anegdot o słynnych aktorach i osobistych refleksji odautorski komentarz do kompletnej twórczości artysty, w tym najważniejszych projektów ostatnich lat: Katynia, Tataraku i Wałęsy. Człowieka z nadziei. Reżyser przybliża ich genezę i okoliczności powstania, rzucając na nie zupełnie nowe światło.

Andrzej Wajda
Kino i reszta świata. Autobiografia
Wydawnictwo Znak
Premiera: 10 października 2013

 

 
Wesprzyj nas