Targi Książki Kulinarnej1 Targi Książki Kulinarnej odbędą się w Warszawie w dniach 19-21 lipca. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z ofertą wydawców, spotkać autorów książek, a także wziąć udział w warsztatach. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

„Idea Targów Książki Kulinarnej narodziła się z chęci dzielenia się wiedzą dotyczącą kuchni. Chcę pokazać, że restauracja może być nie tylko biznesem, czy miejscem produkowania „żywności”, ale też zdobywania wiedzy i dzielenia się pasją. Przepisy są rodzajem przewodnika. Najlepsze książki to te pobrudzone mąką, poplamione sosem. Inaczej – te, które są czytane i wywołują emocje” – mówi Marta Gessler, organizatorka wydarzenia.

Na jej zaproszenie odpowiedziało 20 wystawców, wśród nich wydawcy książek i czasopism kulinarnych m.in: Albatros, Wydawnictwo Literackie, Publicat, G+J, Sonia Draga, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Wam, Wydawnictwo MUZA SA. Zwiedzający będą mieć okazję obejrzeć i zakupić książki nowe, ale też zapoznać się bądź wymienić starymi lecz wciąż poszukiwanymi wydaniami. Z publicznością spotkają się także ulubieni autorzy książek, dla dzieci przygotowano quizy i zabawy.

Targi Książki Kulinarnej stanowią część programu Zielonego Jazdowa – letniego projektu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Tomasz Wojciechowski

Informacje praktyczne:
Targi trwają od 19 do 21 lipca, codziennie są otwarte od godziny 10:00.
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Qchnia Artystyczna, ul. Jazdów 2, Warszawa

Szczegółowy program:

Piątek

Przez cały dzień: Interaktywne rzeźby Marty Gessler, Książkowy quiz (do wygrania książki kulinarne), Strefa czytelnicza QA
15:00 – 17:00 Book-swapping! Wymiana książek i czasopism kulinarnych | Sala Korytarz Qchni Artystycznej
Przynieś swoje książki kulinarne, których już nie potrzebujesz i zobacz na co możesz się wymienić. Polskie i zagraniczne. Od Marty Stewart do Vogue Entertaining. Książka za książkę! Swoje książki do wymiany przyniesie też Marta Gessler. Każdy kto przyniesie swoją książkę lub czasopismo otrzymuje bloczek upoważniający do wymiany na inny tytuł. Druga tura w niedzielę.
17:00 – 18:00 Zielony barszcz i popie jajka. Tajemnice najstarszych polskich książek kucharskich
O książkach kulinarnych sprzed kilkuset lat opowie Jarosław Dumanowski, autor projektu „Kuchnia staropolska”. We współpracy z Muzeum Pałacem w Wilanowie wydaje najstarsze polskie książki kucharskie (seria „Monumenta Poloniae Culinaria” – Polskie Zabytki Kulinarne). Popularyzator wiedzy o dawnej kuchni, współpracuje z restauratorami, szefami kuchni, nauczycielami gastronomii, producentami żywności i organizatorami turystyki.
18:00 Stwórz własną książkę kulinarną na żywo!
Stwórz swoją własną książkę kulinarną na żywo! Zapraszają Katarzyna Selenta i Katarzyna Wolska z kolektywu Granice Smaku.

Sobota
Przez cały dzień: Interaktywne rzeźby Marty Gessler, Książkowy quiz (do wygrania książki kulinarne), Strefa czytelnicza QA, „Muminkowe ciasteczka” – zabawa i konkurs dla dzieci.
11:00 – 12:00 Warsztaty kulinarne dla najmłodszych z autorką kulinarnych książek dla dzieci Joanną Krzyżanek. Autorka serii książek kucharskich dla najmłodszych zaprasza dzieci do kulinarnej zabawy. Jadalne zwierzątka z biszkoptów plus opowieść o Cecylii Knedelek.
12:00 Eliza Mórawska podpisuje swoją książkę „White Plate. Słodkie”
12:00 – 16:00 Konsultacje BBC Lifestyle Polska z dietetykami i specjalistami ds. żywienia.
13:00 Warsztaty kulinarne dla najmłodszych z autorką kulinarnych książek dla dzieci Joanną Krzyżanek
15:00 i 17:00 Warsztaty kulinarno – plastyczne z animatorami księgarni Badet Ursynów
Układanki warzywno-owocowe, obrazy z polskich kasz. Zabawa plastyczna dla najmłodszych. A dla nieśmiałych: kolorowanki. Prowadzi animatorka Krysia Rózga.
16:30 – 17:15 Grzegorz Łapanowski o kulinarnych podróżach
17:30 – 18:15 Kuchnia japońska i zdrowie O Japończykach mówi się często, że nie tyją, nie starzeją się i rzadko chorują. Wśród czynników, które mają na to wpływ, jest również dieta pełna potraw sezonowych, świeżych, przygotowanych w odpowiedni sposób. O japońskich produktach mających pozytywny wpływ na zdrowie, a także o tym, jak można je wykorzystać na co dzień opowie Magdalena Tomaszewska-Bolałek – japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: „Tradycje kulinarne Japonii” oraz ”Japońskie słodycze” i bloga Kuchniokracja.
18:00 Grzegorz Łapanowski podpisuje swoją książkę „Smakuje”
18:15 – 18:45 Zrównoważona kuchnia Nowej Zelandii
„Kuchnia Nowej Zelandii” – to owoc pobytu w kraju Kiwi i kilkuletniej pracy nad całym projektem, stanowiący wybór prawie 100 klasycznych nowozelandzkich przepisów. Książka zawiera wiele informacji z historii i kultury, jest też rodzajem przewodnika kulinarnego. Wstęp napisał najsłynniejszy nowozelandzki szef kuchni, Peter Gordon. O swojej książce i poszukiwaniach zrównoważonej kuchni opowie Ilona Zdziech, zawodowy kucharz i historyk specjalizujący się w kuchni południowego Pacyfiku.

Niedziela
Przez cały dzień: Interaktywne rzeźby Marty Gessler, Książkowy quiz (do wygrania książki kulinarne), Strefa czytelnicza QA, Stara szkoła. Książki kulinarne z antykwariatów.
12:00 – 15:00 Wymiana książek kulinarnych
13:00 – 17:00 Konsultacje BBC
14:00 Spotkanie z Magdaleną Gorzkowską – „Zioła – jak zbierać, przetwarzać i stosować”
Co można wyczarować z polskich ziół? Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Gorzkowską, autorką książki „Zioła – jak zbierać, przetwarzać i stosować” wydawnictwa Bosz. Na miejscu możliwość zakupienia tytułu.
16:00 – Czy słowa mają smak? Debata z piszącymi o jedzeniu
Jak pisać o jedzeniu? Czy słowa mają smak? Przyjemności i wyzwania ludzi kulinarnego słowa. W debacie wezmą udział Maciej Nowak, Piotr Adamczewski, Eliza Mórawska i Marta Gessler.

Szczegółowy program na stronie organizatorów: www.qchnia.pl

 

 
Wesprzyj nas