Konkurs na powieść obyczajową osadzoną w przeszłości ogłosiło wydawnictwo Nasza Księgarnia. Z laureatem zostanie podpisany kontrakt, a jego książka trafi do sprzedaży w całym kraju.

konkurs na powieść historycznąW ostatnich latach zainteresowanie powieściami, których akcja ma miejsce w przeszłości bardzo wzrosło. Ten trend nie jest polską specyfiką. W Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej czytelnicy także wyruszyli na poszukiwania opowieści pozwalających na podróż w czasie.

Szczególnym uznaniem cieszą się tam zbeletryzowane biografie postaci historycznych, tworzone przez pisarzy na bazie własnych badań i szeroko zakrojonego poszukiwania danych. To trudna odmiana powieści historycznej, ale i atrakcyjna, bo kierowana do wymagającego czytelnika, którego uznanie niełatwo zyskać. Jeśli się udaje, to tym większa satysfakcja.

Polscy pisarze po tę formę sięgają rzadziej. Nie brakuje za to powieści skomponowanych w oparciu o dwa przeplatające się wątki: dawny i współczesny. W ten sposób skonstruowana jest chociażby bestsellerowa saga „Cukiernia pod Amorem” autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk wydana właśnie przez Naszą Księgarnię. Wydawnictwo to już kilka lat temu doceniło owe połączenie przeszłości i teraźniejszości i to był strzał w dziesiątkę. Każdy z trzech tomów „Cukierni” długo utrzymywał się na szczytowych miejscach w rankingach wyników sprzedaży. Laureat konkursu na powieść retro będzie miał szansę powtórzyć taki sukces.

Czym się inspirować? Przygotowując pracę na konkurs warto dokładnie zapoznać się z ofertą wydawnictwa Nasza Księgarnia w zakresie książek podejmujących wątki historyczne. Pośród nich znajduje się na przykład najnowsza literacka premiera „Podróż po miłość. Emilia” Doroty Ponińskiej, ale też „Wzgórze dzikich kwiatów” Kimberly Freeman, „Prawdziwe wspomnienia Mali K.” Adrienne Sharp czy „Podróż do Miasta Świateł. Róża z Wolskich” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Nie zaszkodzi książki te przeczytać, by przekonać się jaki typ prozy już zaskarbił sobie sympatię czytelniczek. Wszystkie z wymienionych książek uzyskały bowiem wiele dobrych recenzji.

W konkursie mogą wziąć udział prace dotyczące dowolnego okresu historycznego do dwudziestolecia międzywojennego włącznie. -Wcześniejsza historia wydaje nam się mniej wyeksploatowana i pożądana przez nas tematyka dobrze wpisze się w nasz plan wydawniczy – Agata Napiórska z wydawnictwa Nasza Księgarnia wyjaśnia tę decyzję. Nie ma za to żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o cofanie się w czasie. Nawet historia osadzona w starożytności ma szansę na zwycięstwo w konkursie. Wątek z przeszłości może też łączyć się z wątkiem współczesnym, podobnie jak we wspomnianej już „Cukierni pod Amorem”.

Informacje techniczne: minimalna objętość tekstu zgłaszanego do udziału w konkursie to 500 000 znaków (licząc ze spacjami). Rodzaj czcionki nie ma znaczenia. Do tekstu należy dołączyć krótkie streszczenie oraz podać dokładne dane kontaktowe w pliku tekstowym. (imię i nazwisko autora, adres mailowy, numer telefonu). Prace konkursowe przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną i należy wysyłać je na adres konkursliteracki@nk.com.pl

Czas trwania konkursu: 15 kwietnia 2013 – 15 marca 2014. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone we wrześniu 2014 roku. Wydawnictwo przewiduje wydanie nagrodzonej powieści w 2015 roku. Patronat medialny nad konkursem objęli: Modny Kraków, Granice.pl i babskieTV. (AK)

 

 
Wesprzyj nas