Dom tajemnicBabciny kuferek z rodzinnymi sekretami skłania Amadę, młodą Amerykankę meksykańskiego pochodzenia, by na własną rękę poszukać odpowiedzi, których nie może – lub nie chce – udzielić jej nikt z najbliższych.

Niespodziewanie dla siebie wyrusza w podróż – dosłowną i mentalną – w poszukiwaniu kobiety, która nieodwracalnie wpłynęła na losy jej rodziny. Niewiarygodna historia, którą odkrywa, zaczyna się w Meksyku lat dwudziestych i trzydziestych, przenosi do Hiszpanii pogrążonej w wojnie domowej, by wreszcie dotrzeć do żydowskiej Warszawy otoczonej murami getta.

Dom tajemnic to opowieść o zagmatwanych relacjach rodzinnych i miłosnych, stawiająca prowokacyjne pytania o winę i odpowiedzialność. Oddając głos milczącym od lat kobietom, łączy w sobie najlepsze cechy historycznej powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego.

Trzy historie, które chciano wyprzeć z pamięci. Trzy kraje – Meksyk, Hiszpania i Polska. Trzy kobiety, których losy splotły się w jedno…
Polski debiut amerykańskiej autorki, która przyjechała do naszego kraju, by szukać zaginionej części rodziny, a znalazła materiał na powieść. Wielowątkowa saga rodzinna na bogatym w szczegóły i przełomowe wydarzenia tle historycznym. Historie miłosne, dramaty i intrygi, tajemnice osobiste i polityczne.

Lorena Martín D. jest spokrewniona z Porfirio Diazem, dyktatorem Meksyku do 1910 r. Dzieciństwo spędziła na meksykańskim południu, które zafascynowało ją bogatą tradycją ustnych opowieści tamtejszych plemion. Jeszcze jako nastolatka odbyła wyprawę do dżungli i poznała jej mieszkańców, a zebrane wtedy notatki wykorzystała w swojej pierwszej powieści So Far From God.

W 2001 r. ukończyła studia z literatury światowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Jej druga powieść, Inventing Gods, ukazująca się w Polsce pt. Dom tajemnic, była na krótkiej liście nominowanych do Amazon Breakthrough Novel Award w 2010 r.

Lorena Martín od kilku lat mieszka i pracuje w Warszawie. Publikowała w magazynach meksykańskich, amerykańskich oraz w prasie polskiej, jest autorką dwóch książek non-fiction, zbioru opowiadań, dwóch filmów krótkometrażowych. Pracuje nad powieścią Monster God, kończącą jej pierwszą trylogię historyczną, której sercem jest Dom tajemnic.

Lorena Martín D.
Dom tajemnic
Wydawnictwo Bukowy Las
Premiera: 17 kwietnia 2013