Jak zostać pisarzem | fot. Jacek SeredyńskiWedług danych Biblioteki Narodowej rocznie trafia do sprzedaży w Polsce ponad 30 tysięcy nowych tytułów. Miesięcznie to aż 2500 nowości: od romansów i powieści kryminalnych, przez książki podróżnicze, literaturę faktu czy biografie, po poradniki, książki kucharskie i albumy.

Nawet pobieżne zapoznanie się z większością tytułów jest nierealne. Bestsellerami zostaje na przestrzeni dwunastu miesięcy zaledwie kilkanaście z nich i to bez wyjątku te, które wsparte są intensywnymi działaniami promocyjnymi. Tym samym zaledwie kilkunastu – kilkudziesięciu autorów z puli trzydziestu tysięcy osób zarobi jakiekolwiek sensowne pieniądze i będzie mieć szansę dotarcia do dużego grona odbiorców.

Co więcej: ten sukces nie będzie udziałem debiutantów, przyzwoite honoraria odbiorą autorzy już uznani i popularni pośród czytelników, w tym pisarze zagraniczni, których książki odniosły wcześniej sukces na zachodzie. Pozostali twórcy obejdą się smakiem, zarobią bardzo mało, a niektórzy wręcz do wydania swoich książek jeszcze dopłacą. Na domiar złego nikt ich prac nie przeczyta, bo przecież Polacy – jak wiadomo – niechętnie czytają. (..)

Cały artykuł dostępny w wydaniu papierowym Modnego Krakowa.

Bieżący numer magazynu Modny Kraków kupisz tutaj:
Modny Kraków na Allegro

 

 

 
Wesprzyj nas