Janek i Kuba, chłopcy w wieku gimnazjalnym, poznali się w Kazimierzu Dolnym, gdy pierwszy z chłopców przyjechał z tatą na wakacje do tego urokliwego miasteczka. Ich wspólne przygody czytelnik mógł prześledzić w powieści Agnieszki Błotnickiej pt. „Kiedy zegar wybije dziesiątą”, która obfitowała w liczne zwroty akcji i niespodziewane zdarzenia powiązane z kryminalną zagadką, na trop której wpadli młodzi detektywi z przypadku. Ich ponowne spotkanie – tym razem podczas wakacji w Warszawie staje się pretekstem do nowej przygody: tym razem chłopcy są przekonani, że bardzo ważne dane z pewnej instytucji naukowej znalazły się w niebezpieczeństwie.

Czy również tym razem los sprawił, że mimowolnie trafili na ślady przestępców planujących brawurową akcję czy też dzieciakom doskwiera wakacyjna nuda w mieście i nastolatkowie coś sobie ubzdurali żeby chociaż trochę uatrakcyjnić czas spędzany w wielkim mieście? Tego wszystkiego dowiemy się z kolejnej książki Agnieszki Błotnickiej – „Czarna Operacja”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Absolutną zaletą tej serii są jej wyraziści bohaterowie. Janek i Kuba – duet oparty na kontrastach, rozbawia czytelnika i zaskakuje. Sportowiec i uzdolniony matematycznie chłopak teoretycznie nie mogą do siebie pasować, a jednak autorka pokazuje za ich przykładem, że prawdziwa przyjaźń może zjawić się wszędzie, także tam gdzie się jej najmniej spodziewamy. Czytelnik z wielką przyjemnością śledzi losy chłopców dając wiarę kryminalnej historii – tu zaś czai się kolejny walor: Agnieszka Błonicka pozwala swym bohaterom na rozwikłanie kolejnych zagadek z pomocą narzędzi i sposobów ujmująco prostych, uwiarygodniając tym samym całą opowieść. Nastolatkowie nie stają się nagle superbohaterami, nie używają magii, elektronicznych gadżetów ani żadnych innych akcesoriów dobrze znanych z filmów sensacyjnych. Swoich imponujących odkryć dokonują na skutek całkowicie realistycznej dedukcji. Stają się aktywnymi uczestnikami intrygi dzięki zmysłowi obserwacji, sprytowi, umiejętności wyciągania wniosków i kojarzenia faktów, podczas gdy na użytek tajnych akcji korzystają wyłącznie ze starych rowerów dziadka i babci oraz komunikacji miejskiej. Dzięki temu niejeden młody czytelnik zawoła w duchu: ja też tak mogę! Autorka ukazuje bowiem jakie cechy pozwalają przeżyć ekscytującą przygodę, a nie – jakie przedmioty.

„Czarna Operacja” stanowi inteligentną i przyjemną zarazem rozrywkę dla czytelnika w każdym wieku. Wartka akcja przykuwa do lektury, nie sposób się od tej książki oderwać. Pozostaje mieć nadzieję, że warszawska przygoda Janka i Kuby nie była ostatnią. Ci bohaterowie mają naprawdę wielki potencjał.

Wanda Pawlik

Agnieszka Błotnicka – Czarna operacja

 
Wesprzyj nas