Nowa biografia Heleny Rubinstein miała swoją polską premierę 7 listopada. Książka napisana przez dziennikarkę Michele Fitoussi zabiera czytelników w podróż do świata niezłomnej kobiety, której w spełnieniu marzeń nie przeszkodziło ani ubogie pochodzenie ani dwie wojny światowe.

Helena RubinsteinKosmetyki z charakterystycznym logo przedstawiającym dwie połączone litery: H i R znane są kobietom na całym świecie. Globalna marka kosmetyczna, jaką jest dziś Helena Rubinstein narodziła się w Australii na początku XX wieku. Stworzyła ją młoda dziewczyna, która uciekła z Krakowa przez Wiedeń od niechcianych swatów i wizji małżeństwa, co było dla niej straszniejsze, niż samotna podróż statkiem na koniec świata. Odważna Helena była gotowa na wszystko, byleby tylko nie podzielić smutnego losu kobiet, które po zawarciu związku małżeńskiego stają się paniami domowego ogniska. Rodzą dzieci, gotują obiady, opiekują się rodziną i tak co dnia, aż do końca życia. Nie tego pragnęła Helena. Energiczna, żywiołowa, a przy tym piekielnie pracowita i wytrwała chciała od losu czegoś więcej.

Długie i barwne życie Heleny Rubinstein dokładnie zbadała i opisała Michele Fitoussi, francuska dziennikarka, scenarzystka i pisarka. W obszernej biografii przybliża czytelnikom losy Heleny, począwszy od jej młodzieńczych, krakowskich lat naznaczonych biedą, aż po kres życia, gdy imperium, jakie stworzyła, warte było 100 milionów dolarów.

Fitoussi ukazuje drogę jaką przebyła ta filigranowa kobieta o charakterze ze stali. Przedstawia jej metody pracy, zasady i przekonania, które złożyły się na potężny sukces zawdzięczany głównie niezwykłej sile woli – bo nie pochodzeniu, koneksjom ani sprzyjającym czasom. Na żadne z tych Helena niestety nie mogła liczyć.

Ogromnym walorem książki „Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno” są drobiazgowo odmalowane konteksty historyczne, które pozwalają łatwo zorientować się zarówno w skali sukcesu odniesionego przez tę niezwykłą kobietę jak i ocenić poziom przeszkód, które musiała pokonać. Przeczytacie tę biografię od deski do deski – jest pod każdym względem fascynująca.

Wanda Pawlik

Michele Fitoussi
Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno
Wydawnictwo Muza 2012
Premiera: 7 listopada 2012

***

Zaloguj się i skomentuj. Pośród autorów komentarzy losujemy nagrody książkowe.
Zobacz więcej informacji

 

 

 
Wesprzyj nas