Najnowszy album Adama Bujaka to podróż po cmentarzach najistotniejszych dla narodu polskiego. Książka „Nekropolis” z tekstem Jacka Kolbuszewskiego to wędrówka śladami przeszłości.

nekropolisKrakowski Cmentarz Rakowicki, warszawskie Powązki, lwowski Łyczaków i wileński cmentarz na Rossie to cztery nekropolie, które sfotografował Adam Bujak. Przykłady rzeźby funeralnej, wysmakowanej, pochodzącej nierzadko z pracowni największych mistrzów, szerokie plany ukazujące ogrodowe założenia tych wyjątkowych cmentarzy, artystyczne kadry przywodzące zadumę i melancholię – to wszystko znalazło się w albumie „Nekropolis”.

O historii tych miejsc opowiada czytelnikom profesor Jacek Kolbuszewski. W swych esejach wspomina o ewolucji miejsc pochówku, które przebyły drogę od przykościelnych cmentarzy w obrębie miast aż po wielkie cmentarze pozamiejskie, w tym szczególne ogrody pamięci będące odzwierciedleniem idei klasycyzmu i sentymentalizmu.

Nie szczędzi też faktów i szczegółowych danych na temat czterech przedstawionych na zdjęciach cmentarzy. Czytelnik zapozna się nie tylko z ich bogatą i długą historią, ale też pozna najsłynniejsze postaci, które znalazły na nich miejsce swego ostatniego spoczynku, a także osoby rzeźbiarzy-artystów jacy przygotowali dla tych wielkich ludzi pamiątkowe nagrobki i monumenty dobrze znane większości Polaków.

„Nekropolis” to album, który wiele mówi o zmieniającym się znaczeniu i miejscu cmentarzy w przestrzeni społecznej. Kolbuszewski, znakomity znawca tematu i Bujak, fotografik doceniony, między innymi, medalem Gloria Artis jako postać zasłużona kulturze, to duet, który zdołał w subtelny sposób podjąć niełatwą tematykę ogrodów polskiej pamięci.

Mikołaj Sulik

„Nekropolis”
Tekst: Jacek Kolbuszewski
Fotografie: Adam Bujak
Wydawnictwo Bosz 2012

***

Zaloguj się i skomentuj. Pośród autorów komentarzy losujemy nagrody książkowe.
Zobacz więcej informacji

 
Wesprzyj nas